Pokud nepoteče plyn z Ruska, domácnostem by se dodávky omezit neměly, řekl Kupka

Až v poslední v řadě jsou domácnosti v případě, že z Ruska přestane proudit plyn. „Lidem by dodávky omezené být neměly,“ řekl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) vládu kritizoval za to, že nenakoupila plánované zásoby plynu do hmotných rezerv

Podle Kupky jsou nyní v zásobnících obchodníků zásoby plynu zhruba na 30 dní, v závislosti na počasí. Stát chtěl prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv začátkem března nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Hodlal si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by plyn přestal proudit z Ruska. Vláda však nakonec návrh zavrhla. Kupka to zdůvodnil tím, že plyn byl v té době drahý. Oproti současným cenám by stát zaplatil asi o tři miliardy korun více, dodal ministr.

Zajímavost :  Dedoles přepálil růst, teď škrtá náklady a hledá investora, říká jeho šéf Chrapko

Havlíček kritizoval, že vláda vyměnila nákup zásob plynu za úsporu financí. Vláda si podle něj v současné situaci nemůže dovolit „hazardovat a spekulovat“. Pokud by přestal proudit plyn z Ruska, jeho ceny by dramaticky vzrostly, uvedl Havlíček.

Pokud přestane proudit plyn z Ruska, existuje podle Kupky přesný plán, jak se bude postupovat. V prvních krocích by podle něj obchodníci hledali jiné cesty, jak ruský plyn nahradit. Stát by jednal také se zahraničními partnery, se kterými má uzavřené kontrakty o dodávkách plynu. Důležité podle Kupky je, aby Evropa postupovala jednotně a odmítala platbu za plyn v rublech.

Zajímavost :  Súdny lekár Moravanský: Najťažšia bola konfrontácia s tým, čo bolo vedľa tela vojaka

Jasnou odpovědí na snížení energetické závislosti na Rusku je podle Kupky zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud půjde vše podle plánu, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek dekret, podle kterého musí od pátku odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platit za ruský plyn v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.

Zajímavost :  Válek se Zemanem probíral covid, povinné očkování podle věku budoucí ministr odmítá

Celý článek zde