Pokud Zeman zvládne vykonávat základní pravomoce, Senát nebude řešit článek 66

Senát by podle své ústavní komise neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se zdravotní stav Miloše Zemana nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence, které souvisejí například s výměnou vlády. Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, pokud Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. Komise se na tom dnes shodla na návrh svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN).

Zajímavost :  Vláda schválila další dvě kola plošného testování ve školách. Přibylo 10 395 případů

Přenesení prezidentských pravomocí na předsedu vlády a předsedu Sněmovny začali zákonodárci řešit poté, co byl Zeman 10. října převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Hlavním podnětem bylo sdělení nemocnice z 18. října, že Zeman ze zdravotních důvodů „není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti“.

Prezidentův stav se nicméně během října podle ÚVN díky komplexní léčbě zlepšil a počátkem listopadu byl Zeman převezen z oddělení intenzivní péče na rehabilitačního oddělení. Lékařské konzilium minulý pátek uvedlo, že prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizaci a neumožňuje mu „věnovat se naplno pracovním povinnostem“. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) to znamená, že Zeman alespoň některé pravomoci hlavy státu zastávat může.

Miloš Zeman a jeho nejdůležitější okamžiky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO