Pokuta 85 milionů také za Babišův střet zájmů. Česko musí platit za chyby v dotacích

ČTK ČTK

Aktualizováno před 8 hodinami

Evropská komise uložila Česku pokutu více než 85 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Součástí je i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Za toto konkrétní pochybení má Česko zaplatit zhruba 1,1 milionu korun.

Informoval o tom server iROZHLAS. „Mohu potvrdit, že bylo zveřejněno prováděcí rozhodnutí komise k auditnímu šetření, které probíhalo od roku 2019. Prováděcí rozhodnutí informuje o vyloučení některých výdajů. Součástí vyloučených výdajů je poskytnutá dotace na projekt šetřený z důvodu střetu zájmů,“ sdělila serveru vedoucí tiskového oddělení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Luďka Raimondová.

Zajímavost :  Nápad Slovákov pomáha svetovým gigantom, verí im Šicko aj mladý Kiska

Expremiér Andrej Babiš později pro agenturu ČTK uvedl, že se k věci nemůže vyjádřit, protože nezná detaily a nemá informace, že se k němu dokument jakkoli vztahuje. Zopakoval, že obecně platí, že nikdy ve střetu zájmů nebyl. „Nikdy jsem ani nebyl součástí auditů ohledně střetu zájmů a evropští auditoři se na mne nikdy neobrátili,“ uvedl Babiš ve svém vyjádření.

Česko může rozhodnutí do dvou měsíců zažalovat u Soudního dvora EU. Například ministerstvo zemědělství letos takto postupovalo v případě pokuty 1,15 miliardy korun, kterou EK uložila za téměř pět let staré chyby v rozdělování dotací.

Zajímavost :  Je iluze, že inflaci lze zkrotit bez zvyšování sazeb, říká Jiří Rusnok

„Fond zpracoval varianty dalšího možného postupu. Nyní očekává schválení konkrétní varianty, podle které bude dále postupovat,“ uvedla k nové sankci Raimondová.

Audit k Babišově střetu zájmů se v Česku uskutečnil na začátku roku 2019. Bývalý premiér dlouhodobě pochybení odmítá. Se střetem zájmů nesouhlasí ani koncern Agrofert, který Babiš vložil do svěřenských fondů. SZFI kvůli auditu pozastavil projekty dceřiných společností Agrofertu za zhruba půl miliardy korun. Evropské dotace měly pokrýt asi dvě pětiny nákladů.

Celý článek zde

Zajímavost :  Tréner Slovenska sa zdá byť jasný. Chce ho najvyšší šéf