Posilování konkurenceschopnosti výroby čistých technologií a kvantová budoucnost. V Kodani neformálně jednala Rada pro konkurenceschopnost

Publikováno:

18.7.2025

Autor:

Odbor komunikace

Zvyšování konkurenceschopnosti prostřednictvím investic do strategických technologií, ale také výzvy unijního sektoru výroby čistých technologií. Na tato témata se zaměřilo neformální jednání Rady pro konkurenceschopnost, která se sešla v Kodani. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Dánské předsednictví rozdělilo členské státy do několika pracovních bloků, v nichž probíhaly tematicky odlišné diskuze. Vrchní ředitel Müller se nejprve zúčastnil bloku zaměřeného na soukromé financování, kde zástupci členských států diskutovali o krocích, které může Unie podniknout pro mobilizaci tohoto kapitálu. „Evropská unie v mobilizaci soukromého financování výrazně zaostává za Spojenými státy,“ upozornil vrchní ředitel Müller. „Soukromé investory často odrazuje regulatorní zátěž a rozdíly mezi pravidly v jednotlivých členských státech. Potřebujeme v Evropě jednoduchá a jednotná pravidla,“ doplnil.

Zajímavost :  Zdechovský podal stovky podnetov. Ako vznikli penzióny z agrodotácií a prečo ich už možno nebude možné vyšetrovať?

Během druhého pracovního bloku zaměřeného na kvantové technologie se diskuze soustředila především na jejich zavádění do praxe a zvyšování konkurenceschopnosti celého sektoru. „Evropská unie má v kvantových technologiích vysoký inovační potenciál, který je nicméně nutný přeměnit v konkrétní výsledky. Bude proto klíčové posílit spolupráci mezi vědou a průmyslem,“ zdůraznil vrchní ředitel Müller a současně ocenil nedávno vydanou Evropskou kvantovou strategii.

Zajímavost :  Poroste bitcoin díky novému zákonu Donalda Trumpa a navýšení dluhového stropu?

Tématem pracovního oběda vedoucích delegací byl průmysl zaměřený na výrobu čistých technologií. Členské státy diskutovaly o nástrojích na podporu dlouhodobých investic v tomto sektoru. Z pohledu České republiky bude klíčové zefektivnit povolovací procesy. „Jejich zrychlením by se zkrátila doba potřebná k vybudování nebo zásadní modernizaci výrobních zařízení, z čehož by profitoval jak samotný průmysl, tak i veřejný sektor,“ vysvětlil vrchní ředitel Müller a doplnil, že usilovat je třeba o zefektivnění procesů v celé EU, nikoli pouze na národní úrovni.

Fotogalerie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Dostane se cena BTC na 150 000 USD? Možná k tomu dojde dříve, než si myslíte

Doporučujeme ke čtení také :