Pošta zdraží SIPO. Připlatí si plátci i příjemci

Česká pošta od začátku února zdraží lidem některé platby související se službou SIPO. Od března pak zvýší základní cenu i pro příjemce plateb.

O tři koruny dražší bude od února platba SIPO u poštovního doručovatele. Nově přijde na 29 korun, vyplývá z informací na webu pošty.

Cena za platbu SIPO na přepážce stoupne z dosavadních 21 na 25 korun, s využitím Zákaznické karty z 15 na 19 korun.

Zdraží také platba SIPO zadaná jednorázovým příkazem k úhradě v bance: poplatek, který si následně účtuje pošta, stoupne o pět korun na 15 korun.

Z 13 na 15 korun stoupnou i ceny některých souvisejících služeb: vyhotovení platebního dokladu „SIPO Hotovost“ z důvodu překročení inkasního limitu, zaslání platebního dokladu „SIPO Bezhotovost“ poštou a zaslání potvrzení o uhrazených platbách.

Zajímavost :  Němci zvažují postih Nord Streamu 2, akcie Sony klesly v reakci na nákup Microsoftu

Nejvýhodnějším způsobem platby zůstává svolení k inkasu SIPO v bance – ve stanovený den si Česká pošta automaticky strhne danou částku z účtu. Za tento způsob úhrady pošta nevybírá žádný poplatek, nic na tom nemění ani nový ceník.

Od března zdraží SIPO také pro příjemce plateb. Základní cena za položku stoupne o korunu na 4,10 Kč. Pošta zároveň zruší množstevní slevy.

„Ke zdražení v řádech jednotek korun v závislosti na způsobu platby jsme přistoupili po analýze nákladů na vykonávání služby,“ říká mluvčí státního podniku Matyáš Vitík. „O zdražení byli klienti v dostatečném předstihu informováni jednak na samotných dokladech SIPO a jednak zveřejněním ceníku na webových stránkách České pošty,“ dodává.

Zajímavost :  Nejbohatší Vietnamec sází na elektromobily. „Tesla z Hanoje“ chce vyrábět i v USA

SIPO je zkratka pro Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva, které funguje od 60. let. V současné době ho podle Vitíka využívá 3,2 milionu lidí. Kolik z nich už má nastaveno automatické inkaso z bankovního účtu a kolik stále používá nákladnější způsoby úhrady, mluvčí neupřesnil.

Služba umožňuje odeslání peněz několika příjemcům najednou. Pošta pak peníze rozešle příjemcům, s nimiž se klient dohodl na tomto způsobu úhrady. SIPO nejčastěji slouží k platbě nájemného, elektřiny, plynu, rozhlasových a televizních poplatků. Před rozšířením internetového bankovnictví bylo SIPO pro Čechy nejjednodušším způsobem hrazení inkasa, zná ho spíše starší generace.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou… Další články autora.

Zajímavost :  Slovensko na začátku příštího roku spustí systém zálohování plastových lahví...

Vytisknout

Celý článek zde |