Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Právní nejistotu ukončil výklad zákona, o který v minulých dnech požádala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ministerstvo spravedlnosti. To potvrdilo výklad navrhovatele milostivého léta, poslance Marka Výborného (KDU-ČSL), který od začátku tvrdí, že penále je příslušenství dluhů.

„VZP už nebude do milostivého léta vnášet právní nejistotu! Výklad je zcela jasný,“ řekl dnes Výborný.

„Jsem velmi rád, že se podařilo najít řešení pro 230 tisíc našich klientů, kteří řeší své dluhy na zdravotním pojištění. VZP na základě dnes obdrženého stanoviska ministerstva spravedlnosti osloví v příštím týdnu smluvní exekutory s jasnou informací, že pro účely milostivého léta je penále na pojistném příslušenstvím, které tedy nebude vymáháno jako součást jistiny a dluh z titulu penále bude prominut,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP.

Zajímavost :  Zemana pustí v sobotu z nemocnice. Fialu jmenuje v neděli, Svrčinové se to nelíbí

Spor se vedl o exekuce za desítky miliard korun. VZP vede exekuce proti 230 tisícům lidí a na dlužném penále vymáhá 16 miliard korun, což je o tři miliardy více než celkový původní dluh na pojistném.

Milostivé léto mohou využít lidé, kteří dluží státu, obci či jejich organizacím do 28. ledna 2022. Jde o jednorázovou nabídku jak ukončit stovky tisíc exekucí za zvýhodněných podmínek – stačí zaplatit zbývající jistinu (původní dluh) a k tomu přidat 907,50 Kč na úhradu nákladů za ukončení exekuce.

Zajímavost :  ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO