Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům se daří postupovat, pomáhají jim i drony

Aktuální shrnutí

  • Hasiči v Českém Švýcarsku mají požár plně pod kontrolou.
  • Během pondělního požárního útoku se podařilo hasičům plochu požářiště zmenšit z 1060 na 606 hektarů, které stále hasí. (více)
  • Hasiči využívají při zásahu i drony, které pomáhají lokalizovat skrytá ohniska. V útery ráno se zaměřily na soutěsky říčky Kamenice. Na tuto oblast se pomocí pozemní i letecké techniky zaměří.
  • Hasiči se v úterý budou pohybovat kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u přední čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. Využít budou moci 341 kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček.  
  • V celé oblasti zasahuje 1028 hasičů z celé republiky. Masivní zásah potrvá minimálně do pátku. (více)
  • Od začátku požáru zdravotníci ošetřili dohromady 56 hasičů. U jednoho z hasičů byl zjištěn covid-19. (více)
  • V pondělí v oblasti zasahovalo přes 200 cisteren, 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa a pět letadel. Vrtulníky z Německa se musely v pondělí odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska. (více)
  • V neděli skončila evakuace Vysoké Lípy, lidé se mohou vrátit do svých domovů. Obyvatelé Mezné, Mezní Louky a Hřenska by se mohli do svých domovů vrátit v řádu dní. 
  • Náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun
  • Trvá zákaz vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.
Zajímavost :  Evropu zachvátila dopravní krize, aerolinky ruší stovky letů 

Hasiči zmenšili plochu požáriště

Hasiči v Českém Švýcarsku budou v úterý pokračovat v tzv. požárním útoku. Na místě je 1028 hasičů z celé republiky. Pomocí dronů v úterý ráno zjišťovali, jak to vypadá v soutěskách říčky Kamenice.

Na tuto oblast se pomocí pozemní i letecké techniky zaměří. Požár, který vypukl 24. července, se podařilo v pondělí večer lokalizovat. ČTK to řekl mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf.

Zajímavost :  Boris Johnson se zapsal do dějin brexitem. Ve funkci šéfa konzervativců byl téměř tři roky

Během pondělního požárního útoku se podařilo hasičům plochu požářiště zmenšit z 1060 hektarů na 606, které stále hasí. „V podobném tempu se budeme snažit pokračovat i dnes,“ uvedl mluvčí. V noci se vyměnili lidé v terénu. Pohybovat se budou dnes kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u přední čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. Využít budou moci 341 kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček.

Video se připravuje …

Hasiči kontrolují v Hřensku Divokou soutěsku

Hasiči předpokládají, že postup bude pomalý v těžko přístupném terénu. Cestu si musí klestit pomocí motorových pil a využívají horolezeckou lanovou techniku. I když nad terénem létají vrtulníky a letadla, musí se na každé místo dostat i pozemní cestou. „Vrtulníky shodí vodu na požářiště, ale to dohašování, hledání skrytých ohnisek, zásahy pod převisy, to je na pozemních jednotkách, to se musí překontrolovat,“ uvedl mluvčí. Požár hoří na některých místech až do hloubi půl metru, to musí hasiči zkontrolovat a případně proudnicemi rozorat.

Pokud se bude hasičům dařit, bude možné považovat požár za zcela lokalizovaný v řádu dní, poté by se do svých domovů mohli vrátit obyvatelé Mezné, Mezní Louky a Hřenska.

Zranění hasiči

Celkem se zranilo už dohromady 56 hasičů, většina z nich pouze lehce. U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, byl zjištěn covid-19. Jednotka, v níž působil, se podle mluvčího nesetkala s nikým jiným, odeslána už byla pryč ze zásahu.

Nejvážněji zraněný byl letecky přepraven na traumacentrum ústecké nemocnice. Jeho stav nechtějí hasiči komentovat, stejně tak ponechali bez komentáře i příčinu zranění. Podle tiskové mluvčí hasičů Martiny Götzové se hasič zranil při pádu stromu, záchranná služba uvedla, že spadl ze skály.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) novinářům řekl, že náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun. Větší škody na hasičské technice zatím nevznikly, hasiči evidují například jen drobná poškození vozů. O kompenzacích škod podnikatelům se zatím debata podle Rakušana nevedla, na řadu má přijít až v dalších týdnech.

Video se připravuje …

Večerní boj hasičů s požárem v Českém Švýcarsku (29.7.2022)

Vrtulníky a letadla ze zahraničí

S ohněm bojují i české armádní a policejní helikoptéry a vrtulník firmy Czechoslovak Group. Armáda ČR do oblasti vyslala i silnější vrtulník Mi-17, který dokáže unést větší bambi vak na vodu. Vrtulníky vyslalo už minulý týden Česku na pomoc Slovensko i Polsko. Polský stroj musel o víkendu do servisu.

Šéf polských hasičů Andrzej Bartkowiak na twitteru uvedl, že posádka strávila ve vzduchu 39 hodin a provedla 489 shozů. Na požár tak polský vrtulník shodil přes 1,46 milionu litrů vody.

Speciální hasicí letouny Canadair z Itáliem které pomáhaly v oblasti ve čtvrtek, se v pátek musely vrátit do vlasti kvůli požárům na Apeninském poloostrově. Jako náhrada do ČR přiletěly pomoci s hašením dva letouny Air Tractor ze Švédska.

Švédské hasičské letadlo Air Tractor na jezeře Milada

Video se připravuje …

Švédské hasičské letadlo na jezeře Milada

Pomáhají helikoptéry z Německa a drony

Hasiči mají aktuálně k dispozici pět letadel: tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Česku se v posledních dnech dostalo výrazné pomoci z Německa. V sobotu pomáhaly čtyři vrtulníky, v neděli pět, v pondělí už dvanáct. Vrtulníky z Německa se musely v pondělí odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska. 

„V odpoledních hodinách měly ohniska na území Německa, tam odletěly zasahovat německé vrtulníky, pokud se uvolní, budeme je opět využívat tady,“ uvedl mluvčí hasičů. Slovenští hasiči předpokládají podle informací zveřejněných na facebooku, že budou pomáhat do pátku. Vodu čerpají vrtulníky z Labe a také z bazénů napuštěných poblíž ohnisek.

Video se připravuje …

Policie ČR zveřejnila záběry hasebních prací v Českém Švýcarsku.

Letadla a vrtulníky létají nad Českých Švýcarskem podle viditelnosti. Piloti o sobě navzájem vědí a podle toho se i koordinují, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Samotné ŘLP provoz letounů, které pomáhají s hašením, neřídí, protože v oblasti nemá ani vlastní radary. ŘLP podle Klímy nastavilo provoz takl, aby nad oblastí nelétal nikdo jiný než záchranná letadla a vrtulníky.

Hasiči využívají také drony s termokamerou na průzkum. V pondělí ráno se pohybovaly nad soutěskami říčky Kamenice před startem vrtulníků, do terénu se znovu vydají poté, co ustane provoz letecké techniky. Pomocí dronů vyhledávají hasiči skrytá ohniska v místech, kde je nepřístupný terén.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)  ocenil jako velmi účinné slovenské vrtulníky, které čerpají vodu do vaků z připravených bazénů, což je rychlejší. Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů. Rakušan se ale domnívá, že ještě smysluplnější by byly sdružené a promyšlené evropské nákupy. Česko by si mohlo nákupy dělit například se Slovenskem.

Potvrzeno: Pravčická brána bez poškození

Rozsáhlý požár přestála Pravčická brána, jeden ze symbolů Českého Švýcarska, výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo z roku 1881 a na horním přístavišti Edmundovy soutěsky historická stavba z konce 19. století.

Do soutěsek už mohl vstoupit jeden ze strážců parku, podle něj zůstal objekt požárem celkem nedotčen.

Platí zvýšené nebezpečí vzniku požáru

Krajský úřad Ústeckého kraje původně zvažoval vyhlásit zákaz vstupu do lesů na celém svém území, nakonec jen vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Zakázáno je v lesích kouřit a rozdělávat oheň, což neusposlechli v sobotu večer tři turisté, kteří se přes zákaz vydali na Pravčickou bránu. Policie věc řešila domluvou naposledy, jak oznámila na twitteru.

Nad Českým Švýcarskem platí zákaz letů. Ministerstvo dopravy také zakázalo plavbu na úseku Labe mezi Dolním Žlebem a Hřenskem. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.

Hřensko přes noc na minulou středu museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. „Obec je zhruba z 90 procent prázdná,“ uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Video se připravuje …

Boj s požárem v Českém Švýcarsku (30.7.2022)

Hoří i v Německu, situaci komplikuje počasí 

Situace kolem lesních požárů v Saském Švýcarsku zůstává napjatá. Vzhledem ke stoupajícím teplotám existují obavy, že se ohně na některých místech obnoví. Podle agentury DPA to v neděli ráno řekl mluvčí německého okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří Thomas Kunz.

S Českou republikou bylo dohodnuto, že vrtulníky mohou nabírat vodu v jiné oblasti a přelétávat přes české území na místo požáru v co nejkratším čase.

Požár vznikl předminulý víkend

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno v Malinovém dole a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Příčinu vzniku požáru řeší policie. Již minulé pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Evakován byl například skautský tábor v Dolském mlýně, turisté u Pravčické brány, obce Mezná a Mezní louka.

V úterý večer proběhla evakuace obce Vysoká Lípa, oheň se zatím daří držet od lidských obydlí, pouze v Mezné úplně shořely dva domy. Od Ferdinandovo soutěsky evakuovali hasiči německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.

Vrtulník Mi-17 v akci:

Video se připravuje …

Armáda nasadila proti ohni v Českém Švýcarsku silnější vrtulník Mi-17

Celý článek zde