Pražská burza citelně oslabila, klesaly akcie bankovní skupiny Erste

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes oslabila nejvíc od konce dubna. Index PX klesl o 2,21 procenta na 1315,29 bodu. Ztrácely téměř všechny hlavní emise v čele s Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX dnes osm uzavřelo obchodování v minusu a emise banky Moneta stagnovala. Růst vykázaly pouze akcie nápojářské společnosti Kofola, které zpevnily o 0,67 procenta na závěrečných 299 Kč za kus.

Nejvýraznější propad dnes zaznamenaly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste, které zlevnily o 5,67 procenta na 685 Kč. Nedařilo se ani emisi Komerční banky, která oslabila o 2,5 procenta na 702 korun za akcii.

„Slabší chvilku si vybral i ČEZ, který ostatní dny v týdnu posiloval, když investoři pravděpodobně realizovali rychlé zisky dosažené v posledních dnech,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Cenné papíry energetické společnosti zlevnily o 2,22 procenta na 1189 Kč.

Koruna dnes stagnovala vůči euru a oslabila k dolaru. K jednotné evropské měně oslabila od čtvrtečního podvečera do dnešních 17:00 o dva haléře na 24,71 Kč/EUR. Vůči dolaru klesla o 28 haléřů na 23,46 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Auto rozpozná řidiče a samo se mu přizpůsobí, předvídá Peleška z Toyoty