Pražská burza dál oslabuje, nejvýraznější propad zaznamenaly akcie skupiny ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza opět oslabila. Index PX klesl o 0,59 procenta na 1208,26 bodu. Dolů burzu táhlo hlavně zlevnění akcií energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V červených číslech dnes skončila většina hlavních emisí pražské burzy. Jedny z nejvýraznějších propadů zaznamenaly akcie ČEZ a Komerční banky, se kterými se zároveň obchodovalo v největších objemech. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,32 procenta na 936 korun a akcie Komerční banky 2,13 procenta na 643 korun.

Nejvíce zlevnily z hlavních emisí cenné papíry společnosti Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Oslabily o 5,80 procenta na 65 korun. Naopak nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 1,45 procenta na 561 korun.

Česká měna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o 11 haléřů na 24,63 koruny za euro a k dolaru o 16 haléřů na 24,65 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO