Pražská burza dál vylepšila své dvouleté maximum, pomohly jí rakouské emise

Praha – Pražská burza dnes posílila. Index PX zpevnil o 0,43 procenta na 1470,99 bodu, čímž dále vylepšil své dvouleté maximum. Nejvýrazněji rostly rakouské finanční tituly. Opačným směrem na index působily hlavně akcie energetické skupiny ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Dnešní obchodování uzavřelo se ziskem pět z devíti emisí, které ovlivňují hodnotu indexu PX. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry rakouské pojišťovny VIG, které zdražily o 1,7 procenta na 659 korun.

Dařilo se rovněž dvojici bankovních titulů. Akcie rakouské bankovní skupiny Erste zpevnily o 1,59 procenta na 1010,60 koruny, Komerční banka si polepšila o půl druhého procenta na 812 korun za akcii.

Mezi ztrátové se zařadila emise Kofoly či polostátní energetické firmy ČEZ. Akcie nápojářské společnosti oslabily o 2,17 procenta na 270 korun, cenné papíry skupiny ČEZ zlevnily o 1,39 procenta na závěrečných 815 korun za kus.

Zajímavost :  Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že v následujících pěti letech bude...

Česká měna dnes k euru dál oslabila k úrovni z předloňského května

Česká měna dnes k euru dál oslabila k úrovni z předloňského května, proti pondělí ztratila 11 haléřů na 25,37 Kč/EUR. Vůči dolaru si dnes koruna pohoršila o 18 haléřů na 23,66 Kč/USD, což je nejslabší úroveň od konce předloňského listopadu. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

Na nejslabší úroveň od května 2022 se česká měna dostala už počátkem února. Dnes ztrácela stejně jako další středoevropské měny, uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. “Kurz české koruny oslabil těsně pod hladinu 25,40 Kč/EUR a ve srovnání s předchozím obchodním dnem byl o 0,5 procenta slabší,” dodala.

Zajímavost :  Polští zemědělci demonstrují proti politice EU a levnému dovozu z Ukrajiny

Ztráty koruny zrcadlí fakt, že Česká národní banka už opět svižněji než Evropská centrální banka snižuje úrokové sazby, uvedla ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. “Koruna tak plní svou funkci. Dělá přesně to, co dělat má; reaguje na signály měnové politiky tak, jak na ně má reagovat,” doplnila. Vzhledem k očekávanému dalšímu snižování úrokových sazeb předpokládá, že česká měna bude po větší část letoška ve slábnutí pokračovat.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,26 25,37
Kč/USD 23,48 23,66

Zdroj: Patria Online

Reklama

Zajímavost :  V Davosu pokračuje zasedání WEF, vystoupí von de Leyenová a Zelenskyj

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO