Pražská burza dnes mírně rostla, stoupala hodnota akcií ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Index PX pražské burzy dnes zpevnil o 0,44 procenta na 1373,34 bodu. Vzhůru ho táhly především cenné papíry společnosti ČEZ a banky Erste. Výraznějšímu růstu indexu bránily akcie firmy Philip Morris či Komerční banky. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Polovina z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX zakončila dnešní obchodování se ziskem. Akcie Kofoly stagnovaly a zbylé čtyři emise zaznamenaly pokles.

Nejvýraznější růst dnes zaznamenaly cenné papíry ČEZ. Obchodování uzavřely s cenou 945 Kč, zhruba o dvě procenta výše než při ranním otevření burzy. 

O 1,77 procenta zdražily akcie firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Vzhledem k nízkému objemu prodejů byl ale jejich vliv na burzovní index slabý.

Z finančních titulů si nejlépe vedla Erste bank. Po zpevnění o 0,8 procenta uzavřely její akcie s cenou 828,40 koruny.

Naopak mezi ztrátové se dnes zařadila emise výrobce cigaret Philip Morris ČR. Její cena klesla o více než procento na 17.220 Kč za akcii. Do minusu zamířily také cenné papíry Komerční banky. Odevzdaly 0,47 procenta.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Zuckerberg kapituluje. Facebook vzdává plán na vlastní kryptoměnu