Pražská burza dnes oslabila, nejvíce klesaly akcie Monety a Komerční banky

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes oslabovala. Index PX klesl o 0,79 procenta na 1309,88 bodu, a odevzdal tak pondělní zisky. Dolů ho stáhly především akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Dařilo se naopak elektrárenské společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla velmi vysoká, celkový zobchodovaný objem přesáhl 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Nárůst aktivity byl evidentní především v závěrečně aukci v souvislosti s tím, že se jednalo o poslední obchodní seanci v měsíci květnu, což je zároveň rozhodný den pro rebalanci indexu PX,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Moneta zahájila obchodování prudkým propadem o více než sedm procent. „Investoři reagovali na včerejší (pondělní) zprávy o zrušení spojení Monety s AirBank,“ uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. V průběhu dne se ale situace uklidnila, akcie Monety část ztrát umazaly a zavřely slabší o 2,79 procenta na 76,60 Kč.

V červeném skončily i další finanční tituly. Komerční banka si odepsala 2,65 procenta na 716 korun. Pojišťovna VIG si pohoršila o 1,42 procenta na 554 korun a Erste Bank klesla o nepatrných 0,06 procenta na 722,60 koruny.

Nejvýraznější ztrátu dnes zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie zlevnily o 4,91 procenta na 17.060 korun. Dnes poprvé se obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 1310 korun. „De facto ale akcie výrobce cigaret rostly, protože oslabily méně, než kolik činí dividenda,“ podotkl Boháč.

Naopak cenné papíry ČEZ zdražily o 2,19 procenta na 1121 korun. Zároveň šlo o nejobchodovanější titul dne, celkový objem přesáhl miliardu korun. Dařilo se také zbrojovce Colt CZ, která si polepšila o 0,81 procenta na 625 korun. Dnes naposledy se obchodovala s nárokem na dividendu 25 korun.

Česká měna dnes nereagovala na zpřesněné údaje o českém hrubém domácím produktu (HDP) ani informace z České národní banky. K euru stagnovala na 24,73 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna smazala pondělní zisky a oslabila o 15 haléřů na 23,09 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online a vyjádření analytiků.

Babišem slibovaná privatizace se nekonala. Pražská burza musí spoléhat na Start

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Celý článek zde

Zajímavost :  Ústredná volebná komisia sa zaoberala 13 podnetmi