Pražská burza dnes oslabila, ztratila většina obchodovaných titulů

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes po třech dnech růstu oslabila, index PX klesl o 0,85 procenta na 1307,59 bodu. Dolů ho táhly především rakouské tituly, ztratila ale i Komerční banka či ČEZ. S mírným ziskem naopak skončila Monety Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Na burze dnes ztratila většina obchodovaných titulů. Nejvíce klesla rakouská pojišťovna VIG, jejíž akcie oslabily o 2,81 procenta na 553 korun. Nedařilo se ani Erste Bank, která smazala část úterních zisků a poklesla o 1,26 procenta na 676,20 korun. Komerční banka ztratila 0,78 procenta na 697,50 koruny.

Druhý den v řadě klesala energetická společnost ČEZ, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,42 procenta na 1180 korun. Nedařilo se ani akciím zbrojovky Colt CZ a nápojářské Kofoly. Naopak s mírným ziskem 0,25 procenta zakončila Moneta Money Bank, jejíž cenné papíry uzavřely dnešní obchodování na 78,80 koruny.

Koruna dnes na rozhodnutí bankovní rady o růstu sazeb České národní banky (ČNB) významněji nereagovala a nakonec vůči euru oslabila. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzech 24,73 Kč/EUR a 23,35 Kč/USD. Vůči euru proti úternímu závěru oslabila o šest haléřů, vůči americkému dolaru stagnovala.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Putin: Inflace v Rusku klesla na nulu a nezaměstnanost je minimální