Pražská burza dnes po pondělní stagnaci mírně oslabila, ztrácely emise bankovních společností

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po pondělní stagnaci dnes mírně oslabila, index PX klesl o 0,18 procenta na 1229,39 bodu. Ztrácely emise Komerční banky a Erste Bank, naopak posílily akcie ČEZ a Moneta Money Bank. Vyplývá to z informací na webu burzy a vyjádření analytiků.

Druhý den v řadě zaznamenal index PX podle analytiků jen minimální změny. „Stejně jako včera (v pondělí) se většinu dne jeho hodnoty pohybovaly v poměrně úzkém pásmu kolem včerejšího (pondělního) závěru, a to střídavě v plusu i minusu. Dolů index táhlo především oslabování Komerční banky a Erste, druhým směrem naopak mířily akcie skupiny ČEZ,“ uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Cenné papíry ČEZ navýšily pondělní zisky a posílily o 1,86 procenta na 1039 korun. Akcie Monety vzrostly o 0,23 procenta na 85,70 koruny. Komerční banka (KB) uzavřela o 2,62 procenta níže a její akcie se prodávaly za 631,50 koruny. KB podle Boháče uzavřela nejníže za rok a půl. Ztratila i Erste, jejíž cenné papíry odepsaly 0,34 procenta na 589,80 koruny.

Koruna dnes posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,44 Kč/EUR a za 24,32 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně získala proti pondělnímu závěru 17 haléřů a vůči dolaru si polepšila o devět haléřů.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Roboti jsou jako pětileté děti. Učíme je hrát divadlo, říkají o vývoji virtuálních asistentů spoluzakladatelé firmy Agnostix