Pražská burza dnes posílila, stoupaly akcie Komerční banky

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes umazala středeční ztráty, index PX posílil o 0,55 procenta na 1247,68 bodu. Nahoru ho táhly především finanční tituly, dařilo se zejména akciím Komerční banky. Naopak více než tři procenta odepsal Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V zisku dnes skončily všechny banky. „Podporou mohlo být i vyšší než očekávané navýšení sazeb Evropské centrální banky (ECB). Depozitní sazba se dostala na nulu a po více jak osmi letech se vymanila ze záporného teritoria, komerční banky tak nebudou muset za úložky v centrální bance platit,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Komerční banka zhodnotila o 1,92 procenta na 638 korun. Erste Bank si polepšila o 0,8 procenta na 603 korun a Moneta Money Bank o 0,24 procenta na 84,50 Kč. Pojišťovna VIG stagnovala na 525 korunách.

Nejobchodovanějším titulem byla elektrárenská společnost ČEZ. Její cenné papíry nakonec zlevnily o 0,09 procenta na 1102 korun. „Elektrárenská emise se pohybovala v širokém denním koridoru 1080 Kč – 1115 Kč, což bylo způsobeno politickými komentáři o sektorové dani,“ podotkl Dudek. Avast odepsal 3,03 procenta na 150,20 Kč.

Koruna po dnešním rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby oslabila o několik haléřů vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru ztratila česká měna proti předchozímu závěru čtyři haléře na 24,52 Kč/EUR. Vůči dolaru odepsala osm haléřů a okolo 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala v kurzu 24,06 Kč/USD.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Zelenskyj odvolal Ukrajinské diplomaty v několika zemích, včetně Česka