Pražská burza je opět nejsilnější od září 2008

Praha – Pražská burza se dnes opět dostala na nejsilnější úroveň od září roku 2008. Index PX stoupl o 0,66 procenta na 1442,83 bodu. Pomohl mu k tomu hlavně růst akcií Komerční banky, které dosáhly nejvyšší ceny od srpna 2017. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Na nejvyšší hodnoty od září 2008 se index pražské burzy dostal už loni 30. prosince, v poslední obchodní den minulého roku. Rekord pak burza vylepšila 4. ledna a znovu dnes, kdy dosáhla nejsilnější úrovně od 3. září 2008.

Při dnešním obchodování si polepšila asi polovina hlavních emisí v čele s cennými papíry Komerční banky. Ty dosáhly jak největšího objemu obchodů, tak nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí. Zdražily o 1,75 procenta na 986,50 koruny, což je nejvyšší cena akcií Komerční banky za více než čtyři roky.

Zajímavost :  Řidiči Arrivy vyhlásili ve třech krajích stávkovou pohotovost

Posílily i dvě další emise s největšími objemy obchodů, akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Cenné papíry ČEZ si připsaly 0,81 procenta na 813,50 koruny a akcie Erste 0,90 procenta na 1061 korun. Naopak největší propad postihl akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které zlevnily o 0,84 procenta na 16.460 korun.

Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si polepšila o devět haléřů na 24,36 Kč/USD, čímž smazala své úterní ztráty a nadále se drží na nejsilnější úrovni od září 2012. K dolaru česká měna od úterního večera zpevnila o 21 haléřů na 21,34 Kč/USD, což je její nejlepší závěr od konce loňského června.

Zajímavost :  Ne každý dokáže fungovat jako Bill Gates. Dle WHO je syndrom vyhoření legitimní problém, který není radno podceňovat

Dnešní výrazné posílení koruny vůči dolaru bylo způsobená hlavně posílením eura vůči americké měně, uvedl ekonom Patrik Štefek ze společnosti Wood & Company. „Po zveřejnění amerických údajů o inflaci evropská měna přidala k dolaru přes 0,4 procenta,“ dodal.

O vývoji inflace dnes informoval také Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřebitelské ceny v Česku podle něj stouply v prosinci meziročně o 6,6 procenta, nejvíc od v září 2008. Ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král následně uvedl, že meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu centrální banky zhruba na devět procent. Zároveň nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, dodal.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,45

24,36

Kč/USD

21,55

21,34

Zajímavost :  Operátoři na silvestra zaznamenali meziročně až o 28 pct vyšší využití dat

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde |