Pražská burza na začátku týdne posílila, dařilo se hlavně akciím ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza v úvodu týdne posílila o více než dvě procenta, index PX zavřel na 1248,72 bodu. Dařilo se hlavně akciím energetické společnosti ČEZ, které přidaly téměř pět procent. Více než dvouprocentní růst si připsaly cenné papíry Erste Bank a také pojišťovny VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Nálada na akciových trzích dnes byla poměrně pozitivní, a to i přes přetrvávající nejistotu ohledně obnovení dodávek plynu do Evropy. Evropské akciové indexy dnes odpoledne rostly o přibližně jedno procento a v plusu otevřely i americké trhy,“ uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec.

ČEZ si v Praze polepšil o 4,66 procenta na 1100 korun. Zároveň byl nejprodávanějším titulem dne. Celkový objem zobchodovaný s jeho akciemi dosáhl bezmála 399 milionů korun, což jsou dvě třetiny všech dnešních obchodů na pražské burze.

Z finančních titulů se nedařilo jen Monetě Money Bank, která oslabila o 0,12 procenta na 85 korun. Naopak Erste Bank zhodnotila o 2,58 procenta na 597,20 korun, Komerční banka o 1,66 procenta na 642,50 koruny a pojišťovna VIG o 2,12 procenta na 530 korun.

V červeném vedle Monety zakončily dnešní obchodování už pouze dva tituly. Zbrojovka Colt CZ odepsala 0,72 procenta na 555 korun a technologická společnost Avast 0,29 procenta na 154,55 Kč.

Koruna v úvodu týdne mírně oslabila vůči euru a posílila proti dolaru. V 17:00 se obchodovala za 24,52 Kč/EUR a 24,04 Kč/USD. V porovnání s pátečním závěrem ztratila vůči jednotné evropské měně tři haléře, naopak k dolaru 26 haléřů získala. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Ve vojenské tajné službě jsem nikdy nebyl, ty lži mě mají poškodit, říká Petr Pavel