Pražská burza opět mírně posílila, koruna oslabila k euru i dolaru

Praha – Pražská burza podruhé v řadě mírně posílila. Index PX dnes vzrostl o 0,17 procenta na 1452,92 bodu. Táhly ho hlavně akcie Komerční banky a Monety Money Bank. Ve ztrátě naopak skončila energetická společnost ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes oslabila k euru i dolaru.

Cenné papíry Komerční banky zdražily o 0,94 procenta na 755 korun. Moneta si polepšila o 0,71 procenta na 99 korun. Rostla také pojišťovna VIG, když přidala 0,46 procenta na 655 korun. Z finančního sektoru tak ztrácela pouze Erste Bank. Její akcie odepsaly desetinu procenta na 996 korun.

Celkový objem obchodů na pražském trhu dnes dosáhl 481 milionů korun. Téměř poloviny z toho obstaraly akcie ČEZ. Klesly o 1,08 procenta na 870,50 Kč. Podle makléře Fio banky Josefa Dudka to byla reakce oznámení vlády, že vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky.

Zajímavost :  Pojišťovny: Počet živelních škod loni klesl o 29 procent

Koruna dnes oslabila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,89. Kč/EUR a za 22,92 Kč/USD. K jednotné evropské měně ztrácela proti úternímu závěru devět haléřů a vůči dolaru čtyři haléře. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

U české koruny byl dnes patrný opačný vývoj než u polského zlotého i maďarského forintu, které si k euru připsaly 0,5 až 0,6 procenta, podotkl Jaromír Gec z Komerční banky. Koruna podle něj pravděpodobně reagovala na slova viceguvernéra České národní banky (ČNB) Jana Fraita, který pro agenturu Reuters uvedl, že je připraven příští týden podpořit snížení úrokových sazeb alespoň o 50 bazických bodů.

Zajímavost :  Ceníkové ceny nových aut u obchodníků vzrostly za poslední rok o pět...

Hlasovat o výši úrokových sazeb bude ČNB ve čtvrtek 8. února. V prosinci centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta, byla to první změna sazeb od června 2022.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,80 24,89
Kč/USD 22,88 22,92

Zdroj: Patria Online

Reklama

Zajímavost :  United Airlines zjistily při kontrole uvolněné šrouby ve strojích Boeing 737 MAX

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO