Pražská burza opět oslabila, ztrácely bankovní tituly

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza oslabila pátý den v řadě, index PX klesl pod 1300 bodů, níže uzavřel naposledy před dvěma měsíci. Dnes index PX ztratil 0,42 procenta na 1297,84 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly, naopak se dařilo energetické společnosti ČEZ, která dnes zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí, a pojišťovně VIG. Vyplývá to z dat na burzovním webu.

„Globální akciové trhy po předchozích poklesech korigovaly a dnes se pohybovaly v kladném teritoriu. Nicméně pražská burza prohloubila pondělní mírnou ztrátu,“ podotkl Josef Dudek z Fio banky.

Nedařilo se především bankovnímu sektoru. Moneta Money Bank odepsala 3,07 procenta na 82 korun, Komerční banka klesla o 1,6 procenta na 738 korun a Erste Bank oslabila o 0,32 procenta na 694,60 koruny. Z menších emisí zlevnily například cenné papíry společnosti Pilulka Lékárny o 6,72 procenta na 1110 korun a akcie Photon Energy o 1,41 procenta na 55,80 koruny.

Naopak ČEZ po ranní prezentaci výsledků, které překonaly očekávání analytiků, rostl a podle makléře společnosti Wood&Company Vojtěcha Boháče uzavřely nejvýše za posledních více než 13 let. Dnes si připsaly 1,09 procenta na 1021 korun.

Vedle ČEZ si dnes polepšily také VIG a Colt CZ. Pojišťovna získala 1,92 procenta na 583 korun a zbrojařská firma si polepšila o 0,68 procenta na 590 korun.

Koruna dnes prakticky nereagovala na zveřejnění meziroční inflace, která v dubnu stoupla na 14,2 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň za posledních téměř 30 let. V 17:00 se česká měna obchodovala v kurzu 25 Kč/EUR, oproti předchozímu závěru ztratila jeden haléř. K dolaru koruna o tři haléře oslabila na 23,75 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu