Pražská burza opět rostla, dařilo se akciím ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza podruhé v řadě rostla, index PX dnes posílil o 0,44 procenta na 1245,71 bodu. Pomohly mu hlavně akcie elektrárenské společnosti ČEZ, dařilo se také Monetě Money Bank. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

ČEZ byl dnes jednoznačně nejvíce obchodovaným titulem, jeho cenné papíry obstaraly téměř tři čtvrtiny celkového objemu obchodů na pražském trhu. Zhodnotily zároveň o 2,8 procenta na 1100 korun a smazaly tak pondělní ztráty. „Vývoj ČEZ byl obdobně jako v předchozích dnech poměrně volatilní,“ uvedl makléř Fio banky David Brzek.

Moneta Money Bank si polepšila o 0,6 procenta na 83,80 koruny. Banka ve čtvrtek zveřejní pololetní výsledky. „Moneta bude prvním indikátorem, jak se současné podmínky promítají do domácí bankovního sektoru,“ podotkl Brzek. Komerční banka i Erste Bank výsledky zveřejní příští týden. Oba tituly dnes klesaly. Erste Bank odepsala 1,15 procenta na 601 korun, Komerční banka si pohoršila o 0,08 procenta na 634,50 Kč.

V červeném skončily také akcie technologické společnosti Avast, když zlevnily o 0,74 procenta na 147,30 Kč. „Investoři nadále vyčkávají, jak se britský regulátor postaví k fúzi s NortonLifeLock. Finální rozhodnutí se očekává v následujících týdnech,“ dodal Brzek.

Česká měna dnes oslabila vůči dolaru a stagnovala k euru. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k dolaru o 18 haléřů na 24,25 Kč/USD. K euru sice posílila, ale pouze o jeden haléř na 24,59 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Expobank znovu mění šéfa, má dokončit prodej