Pražská burza opět ztrácela, nedařilo se akciím ČEZ ani Erste

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza druhý den po sobě oslabila, index PX dnes odepsal 0,64 procenta na 1221,55 bodu. Dolů ho táhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste, naopak se dařilo emisím Moneta Money Bank či výrobce cigaret Philip Morris. Vyplývá to z dat o obchodování na webu burzy. Koruna dnes zpevnila k euru i dolaru.

V předchozích dvou dnech se hodnota indexu měnila jen nepatrně. „Index PX odepsal 0,64 procenta na 1221,55 bodu, poprvé v týdnu tak své hodnoty změnil o více než pětinu procenta,“ poznamenal analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Většina hlavních titulů pražské burzy dnes ztrácela. ČEZ si pohoršil o 1,54 procenta na 1023 korun za akcii, a odevzdal tak velkou část úterních zisků. Erste odepsala 1,32 procenta na 582 korun, její akcie oslabují třetím dnem v řadě. Emise pojišťovny VIG poklesly o 1,88 procenta na 522 korun.

Dařilo se naopak Monetě a Philip Morris. Moneta vzrostla o 0,82 procenta na 86,40 koruny. Cenné papíry Philip Morris posílily o 0,49 procenta na 16 300 korun.

Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru získala sedm haléřů na 24,37 koruny za euro, k dolaru zpevnila o 22 haléřů na 24,10 koruny za dolar.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Rusko je v platební neschopnosti, potvrdila Moody's. Věřitelům chybí sto milionů dolarů