Pražská burza oslabila, klesaly akcie bankovních společností

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,79 procenta na 1282,82 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry Erste a Komerční banky dnes patřily k emisím s největšími objemy obchodů a zároveň zaznamenaly nejvýraznější propad z hlavních emisí. Akcie Erste zlevnily o 3,58 procenta na 629,40 koruny a akcie Komerční banky o 2,55 procenta na 688,50 koruny. Mírně oslabily také cenné papíry Moneta Money Bank, které odepsaly 0,12 procenta na 83,60 koruny.

Výraznějšímu oslabení burzy bránil růst ceny akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Připsaly si 1,37 procenta na 1106 korun. Valná hromada ČEZ rozhodla v úterý pozdě večer po více než 13 hodinách jednání, že firma vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 48 korun za akcii před zdaněním. Tuto výši dividendy navrhlo ministerstvo financí, představenstvo ČEZ chtělo vyplatit jen 44 korun za akcii. Největšího zdražení z hlavních emisí pražské burzy dnes dosáhly akcie řetězce lékáren Pilulka, které posílily o 13,33 procenta na 1190 korun.

Česká měna dnes nadále stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. K 17:00 koruna zůstala k euru ve srovnání s předchozím závěrem beze změny na 24,74 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila o devět haléřů na 23,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Elon Musk chce odstoupit od koupě sociální sítě Twitter. K té...