Pražská burza oslabila, nejvýrazněji akcie skupiny ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza oslabila, index PX klesl o 0,57 procenta na 1240,90 bodu. Dolů ho táhly především energetický ČEZ a bankovní tituly Erste Bank a Moneta Money Bank. Cenné papíry pojišťovny VIG a Komerční banky stagnovaly. 

„Západoevropské trhy po růstovém úvodu týdne dnes ztrácely, když panují obavy o dodávky ruského plynu, což zvyšuje pravděpodobnost recese v Evropě. Taktéž pražská burza reagovala negativně,“ uvedl Josef Dudek z Fio banky.

Nejvýrazněji oslabil ČEZ, ztratil téměř dvě procenta, akcie zakončily obchodování na 1103 korunách. Moneta Money Bank odepsala 0,94 procenta na 84,30 koruny a Erste Bank 0,47 procenta na 598,20 koruny. Akcie Erste přitom v průběhu dnešní seance posilovaly o 3,99 procenta na 625 korun, podotkl Dudek.

Cenné papíry Komerční banky se zhodnotily jen nepatrně, polepšily si o 0,08 procenta na 626 korun. Pojišťovna VIG uzavírala obchodování na 525 korunách, stejně jako v úterý.

Zisky si dnes připsaly například Philip Morris, Kofola či Colt CZ. Tabáková společnost zdražila téměř o procento na 16 500 korun, nápojářské akcie získaly 0,70 procenta na 288 korun a zbrojařská firma 0,55 procenta na 550 korun.

Koruna dnes k euru posílila opět o dva haléře na 24,48 koruny za euro. Vůči dolaru o čtyři haléře oslabila, v 17:00 se obchodovala za 23,98 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Washington se bojí světového hladomoru, a tak ponouká zemědělce k nákupu ruských hnojiv