Pražská burza oslabila po třech dnech, přispěly bankovní společnosti

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po třech dnech poprvé oslabila. Index PX poklesl o 0.3 procenta na 1444,39 bodu. Nejvýznamněji přispěly akcie rakouské skupiny Erste Group Bank, které poklesly o 1.3 procenta a finančního domu Komerční banka, které odepsaly 0.5. Společně se podílejí na PX indexu 19.47 procenty. Největší pokles hodnoty postihl akcie SHS PHOTON ENERGY a rakouské skupiny Erste Group Bank. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie nápojářské firmy Kofola.Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Z dvanácti hlavních titulů pražské burzy dnes sedm zakončilo obchodování v mínusu, dalších šest emisí stagnovalo. Nejvýraznější pokles postihl akcie SHS PHOTON ENERGY, které zlevnily o 3.45 procenta na závěrečných 39,20 korun. Nedařilo se ani akciím rakouského bankovního domu Erste Group Bank, které ztratily 1.3 procenta. Oproti tomu nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry nápojářské firmy Kofola, které si polepšily o 0.95 procenta na 318 korun.

Pokles zaznamenaly akcie pojišťovací skupiny VIG, které silně oslabily. Akcie pojišťovací skupiny VIG oslabily o 0.62 procenta na 639 korun. Svou změnou tak přerušily jednodenní růst.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

O2 Czech Republic

Telekomunikační skupinu čeká stažení z pražské burzy poté, co PPF jakožto majoritní akcionář firmy O2 Czech Republic přesáhla 90procentní podíl. Plánuje ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií. Také O2 Czech Republic podobně jako Moneta Money Bank patřila mezi hodnotové tituly, do kterých se vyplatí investovat nejen během turbulencí na finančních trzích.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

SABB Finance

K zařazení směnárenské společnosti do indexu PX došlo 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Cesta k Dukovanům je dlouhá. V čem je projekt pozadu a kam se má posunout v roce 2O22