Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Praha – Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,89 procenta na 1361,73 bodu. Do červených čísel se propadla většina hlavních emisí burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Mezi oslabujícími emisemi byly i cenné papíry, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Například akcie energetické firmy ČEZ odepsaly 1,23 procenta na 724 korun a akcie Komerční banky 1,39 procenta na 923 korun.

Nejvýraznější propad postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste, a to o 1,48 procenta na 1029 korun. Naopak největšího růstu dosáhly akcie pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 1,19 procenta na 678,50 koruny.

Česká měna dnes oslabila k euru i dolaru. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 25,24 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 22,05 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruně závěr týdne nepřinesl žádnou velkou změnu, zhodnotil dnešní obchodování ekonom Tomáš Vlk ze společnosti Patria Finance. „Nadále proti sobě stojí vyšší úročení s výhledem další akce ČNB a na druhé straně vyšší výnosy na Západě, deficitní zahraniční obchod a také rostoucí riziko, že ekonomiku znovu potrápí pandemie a přirozené či nucené omezení aktivity, uvedl Vlk.

Zajímavost :  Operátoři zcela pokryjí metro signálem LTE do konce roku

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na zasedání 4. listopadu skokově zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Jde o nejvyšší úroveň základní sazby české centrální banky od prosince 2008. Koruna na to koncem minulého týdne zareagovala zpevněním vůči euru na nejsilnější úroveň od loňského února.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,22

25,24

Kč/USD

21,99

22,05

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o procento

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o jedno procento na 1361,8 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie pojišťovací skupiny VIG, největší pokles naopak postihl cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ. V předchozím týdnu index PX stoupl o 3,8 procenta.

„Index PX nenavázal tak na úspěšný minulý týden. V kladných číslech sice uzavřel ve třech z pěti obchodních dní, dva z nich ale vzrostl jen nepatrně o 0,02 procenta. V pondělí a úterý se indexu podařilo navyšovat více než třináctiletá maxima. Ve středu ale přerušil pětidenní období růstu, když odepsal přes jedno procento. Kolem procenta oslabil i v pátek,“ popsal vývoj analytik Wood & Company Vladimír Vávra.

Zajímavost :  Vývoz zboží z České republiky do zahraničí bude zřejmě rekordní

Nejvíce během týdne ztratily akcie ČEZ, a to i navzdory solidním výsledkům hospodaření, které firma zveřejnila v úterý. Rostly jen v pondělí, kdy přidaly 1,5 procenta. Zbytek týdne oslabovaly. Celkem ubraly 3,34 procenta na 724 korun.

Naopak nejlépe se dařilo akciím pojišťovny VIG (o 1,57 procenta na 678,5 Kč), kterou čekají příští týden výsledky hospodaření. Za zmínku dále stojí akcie společnosti FIXED.zone, které v pondělí vstoupily na trh Start pražské burzy a v průběhu prvního týdne vzrostly o 125 procent na 500 Kč proti ceně v rámci IPO (222 Kč). Společnost vyrábí doplňky pro mobilní telefony.

Na světových trzích bude příští týden spíše chudší na informace, jelikož nepřinese zasedání centrálních bank ani větší sérii makrodat. „Investoři tak budou vnímat především doznívající výsledkovou sezonu. Na výkonnost akciových trhů v příštím týdnu tak máme spíše neutrální výhled,“ upozornil analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Zajímavost :  Banky: Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték nebude mít výraznější vliv

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO