Pražská burza podruhé za sebou posílila, rostly akcie Erste Bank

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes pokračovala v růstu, ke kterému se vrátila ve čtvrtek po státních svátcích. Index PX stoupl o 0,87 procenta na 1230,72 bodu. Víc než 3,5 procenta přidaly akcie Erste Bank, klesly cenné papíry Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zpevnila k euru i dolaru.

„Pražská burza uzavřela týden dalším růstem,“ uvedl makléř Fio banky David Brzek. Ve zkráceném obchodním týdnu si podle něj index PX připsal růst lehce přes jedno procento.

Erste Bank dnes těžila z nárůstu bankovního sektoru v Evropě, podotkl Brzek. Akcie banky si tak polepšily o 3,59 procenta na rovných 600 korun. Vzhůru šly také cenné papíry Moneta Money Bank o 0,94 procenta na 86 korun. Akcie Komerční banky naopak oslabily o 0,31 procenta na 639 korun.

Cenné papíry ČEZ podle Brzka v úvodu dne posilovaly až k hranici 1060 korun a navazovaly tak na čtvrteční silný růst, postupně však o své zisky přišly. Zakončily den slabší o 0,20 procenta na 1007 korunách. „Potvrzuje se, že volatilita u titulu bude nadále poměrně vysoká,“ poznamenal makléř.

Čtvrteční výkonnost potvrdily akcie zbrojařské firmy Colt CZ Group. Posílily o 2,6 procenta na 553 korun.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Ernst & Young musí zaplatit pokutu sto milionů dolarů. Auditoři podváděli během zkoušek