Pražská burza podruhé za sebou rostla, dařilo se bankovním společnostem

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza podruhé po sobě vzrostla, i když pomalejším tempem než ve středu. Index PX dnes přidal 0,55 procenta na 1231,89 bodu. Vzhůru šly akcie bank i energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru i dolaru.

„Pražská burza navýšila včerejší (středeční) zisky,“ podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. „Pokračuje tak v umazávání ztrát z konce minulého a začátku tohoto týdne. Dařilo se bankám,“ doplnil analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Z bankovních emisí Erste Bank stoupla o 1,53 procenta na 610,40 koruny, Moneta Money Bank o 0,36 procenta na 82,70 koruny a Komerční banka posílila o 0,33 procenta na 614 Kč. Zdražily také cenné papíry pojišťovny VIG o 0,18 procenta na 555 Kč.

ČEZ po většinu obchodního dne ztrácel, nicméně v závěru se dostal do kladných hodnot, upozornil Dudek. „Nakonec přidal 0,38 procenta na 1045 Kč při nejvyšším denním objemu 157 milionů Kč,“ dodal. O 1,06 procenta výše na 287 korunách zakončily akcie výrobce nápojů Kofola.

Klesly cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast o 0,60 procenta na rovných 200 korun. Akcie zbrojovky Colt CZ dnes odevzdaly 0,19 procenta na 538 Kč.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Stále tu má firmy a čelí vyšetrovaniu. Ako si Vadala odskočil do Michaloviec