Pražská burza podruhé za sebou rostla, pomohly jí akcie ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza podruhé za sebou posilovala, index PX dnes vzrostl o 0,49 procenta na 1327,22 bodu. Uzavřel tak na nejvyšší hodnotě za bezmála dva týdny. Pomohly mu zejména akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

ČEZ byl nejvíce obchodovaným titulem, jeho cenné papíry obstaraly více než polovinu celkového objemu obchodů na pražském trhu. Zhodnotily o 2,11 procenta na 1159 korun. „Připsaly si tak čtvrtý růstový den v řadě a pohybují se jen kousek od svých dlouholetých maxim,“ uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Více než procento přidaly také akcie technologické společnosti Avast, které zavřely na 143,60 Kč. Naopak výrazně klesala tabáková firma Philip Morris ČR, odevzdala 3,55 procenta na 16.300 korun. Ve ztrátě skončila i nápojářská Kofola.

Finanční sektor se obchodoval smíšeně. Nejlépe si vedla pojišťovna VIG, když její akcie zdražily o 1,09 procenta na 558 korun. Komerční banka si polepšila o 0,34 procenta na 730 korun. Moneta Money Bank klesla o 0,39 procenta na 76,90 a Erste Bank odepsala nepatrných 0,05 procenta na 732,20 koruny.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Hlavní město schválilo Balíček okamžité pomoci pro Pražany