Pražská burza posílila, cena akcií ČEZ po výrocích Rakušana kolísala

Praha – Pražská burza dnes mírně posílila. Index PX stoupl o 0,35 procenta na 1450,49 bodu. Cena akcií energetické firmy ČEZ po výrocích vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) o výkupu menšinových podílů státem kolísala během dne až o desítky korun. Nakonec ale oproti pondělnímu závěru akcie firmy posílily jen o několik korun. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Naprostou většinu z celkového dnešního objemu obchodů na burze tvořily právě transakce s cennými papíry ČEZ. Jejich cena z pondělních 876 korun nejprve vystoupala až na 904,50 koruny, tedy o více než tři procenta. Odpoledne ale cena akcií ČEZ zase postupně klesala. Nakonec tak cenné papíry ČEZ dnes zdražily jen o 0,46 procenta na 880 korun. “Nejrušnější byl dnes vývoj u akcií ČEZ. Jejich obchodování bylo pod vlivem pondělních výroků ministra vnitra Víta Rakušana,” sdělil makléř firmy Wood & Company Vladimír Vávra.

Zajímavost :  Analýza: Točené pivo v lednu zdražilo meziročně o 10 pct, průměrná cena je 58 Kč

Rakušan v pondělí večer při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Stát ve firmě drží zhruba 70 procent akcií. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl vicepremiér, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. Na síti X později napsal, že uvedl v zápalu debaty nesprávnou informaci.

Dnes Rakušana za výroky o odkupu podílů v ČEZ kritizoval premiér Petr Fiala (ODS). “Prohlášení kolegy Rakušana o údajně připravovaném výkupu minorit ČEZ mě překvapilo,” sdělil premiér. “Zjevně si v zápalu diskuse neuvědomil, jak velkou zodpovědnost na sebe bere. Zejména pak v souvislosti se společností, jež je veřejně obchodována na burze,” uvedl na síti X.

Nejvýraznější posílení si dnes z hlavních emisí pražské burzy připsaly cenné papíry bankovní skupiny Erste. Polepšily si o 1,49 procenta na 997 korun. Naopak největší propad zasáhl akcie pojišťovací skupiny VIG, které odepsaly 1,21 procenta na 652 korun.

Zajímavost :  EK Lufthanse neschválila převzetí podílu v italských aerolinkách

Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám

Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči dolaru zpevnila ve srovnání s pondělním závěrem o pět haléřů na 24,80 Kč/EUR. K dolaru si pak polepšila o 13 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,88 Kč/USD.

Český statistický úřad dnes uvedl, že česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta po růstu o 2,4 procenta v roce 2022. V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, meziročně klesl o 0,2 procenta.

“Uvedená data naznačují obrat k lepšímu, i když loňský výsledek české ekonomiky byl v důsledku vysoké inflace nejhorší za poslední tři roky. Mezikvartální nárůst HDP ale lze posuzovat jako obrat k zlepšující se ekonomice, i vzhledem k tomu, že očekáváme další pokles inflace v prvních měsících roku 2024,” uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Zajímavost :  Ministr financí Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci řekl, že nejdůležitějším...

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,85 24,80
Kč/USD 23,01 22,88

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO