Pražská burza posílila, dařilo se akciím ČEZ a Erste

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 1,36 procenta na 1296,91 bodu. Zpevnila většina hlavních emisí, nahoru burze pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, bankovní skupiny Erste a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Například cenné papíry Komerční banky zaznamenaly třetí nejvyšší objem obchodů z hlavních emisí a zároveň nejvýraznější růst. Zdražily o 3,22 procenta na 737 korun. Zpevnily také akcie ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu, a akcie Erste, které byly druhé nejvíce obchodované. Cenné papíry ČEZ si připsaly 1,58 procenta na 1030 korun a cenné papíry Erste 1,75 procenta na 697,80 koruny.

Z deseti hlavních emisí pražské burzy skončily v červených číslech pouze akcie firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Zlevnily o 1,82 procenta na 54 korun. Další dvě emise – akcie Moneta Money Bank a pojišťovací skupiny VIG – dnes stagnovaly.

Česká měna dnes zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 posílila oproti předchozímu závěru k euru o 22 haléřů na 24,76 Kč/EUR a k dolaru o 15 haléřů na 23,83 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Vláda má správný směr, míní experti. Ekologové chválí konec uhlí, vadí důraz na jádro