Pražská burza posílila, dařilo se akciím společnosti ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza se po pondělním poklesu vrátila k růstu z předchozích tří dní. Index PX dnes stoupl o 0,49 procenta na 1335,1 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Se ziskem uzavřely dnešní obchodování čtyři emise ovlivňující hodnotu indexu. Nejvýraznější nárůst, o 1,73 procenta na 1174 korun, zaznamenal ČEZ. „Elektrárenská společnost tak těžila z nákupního doporučení od analytiků Komerční banky s cílovou cenou 1393 korun,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Dařilo se rovněž cenným papírům společností Philip Morris ČR a Photon Energy. Akcie kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris posílily o 1,61 procenta, emise Photon Energy zpevnila o 0,69 procenta.

Z bankovních titulů obchodovaných v Praze se dařilo pouze Erste. Akcie rakouské bankovní skupiny zpevnily o 0,08 procenta na 742,60 koruny.

Naopak mezi ztrátové se dnes zařadila zbrojovka Colt CZ či rakouská pojišťovna VIG. Akcie zbrojovky oslabily o 0,83 procenta, cenné papíry VIG o 0,35 procenta.

Koruna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. K jednotné evropské měně si od pondělí do dnešních 17:00 pohoršila o haléř na 24,75 koruny za euro. Vůči dolaru oslabila o pětník na 23,12 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Kotleba si z príspevku za voľby zrejme protizákonne kúpil byt, štát to nezaujíma