Pražská burza posílila, index PX zaznamenal nejlepší závěr od loňského června

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Index PX pražské burzy dnes posílil o 0,57 procenta na 1287,87 bodu. To představuje jeho nejlepší závěr od konce loňského června. Vzhůru mu dnes pomohly především akcie energetické společnosti ČEZ a finanční tituly. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Dnešní obchodování zakončilo se ziskem pět z deseti emisí, které ovlivňují burzovní index. Další dva tituly stagnovaly a zbylé tři zaznamenaly pokles.

„Největší měrou se dnes k růstu indexu přičinily akcie ČEZ. Ty pravděpodobně pod vlivem spekulací o možné restrukturalizaci energetického sektoru posílily o 1,71 procenta na 832 korun,“ uvedl makléř Vladimír Vávra ze společnosti Wood & Company. Dodal, že cenné papíry polostátní energetické firmy dnes obstaraly více než 60 procent celkového objemu obchodů na pražské burze.

O více než procento si dnes polepšily akcie rakouské pojišťovny VIG. Jejich závěrečný kurz činil 590 koruny za kus.

Dařilo se rovněž dvěma ze tří bankovních titulů, s nimiž se v Praze obchoduje. Akcie Komerční banky zdražily o 0,71 procenta na 710 korun a cenné papíry Erste bank o 0,46 procenta na 793,20 koruny.

Jediným prodělečným bankovním titulem byly akcie Monety. Jejich cena klesla o 0,64 procenta na 78,10 koruny.

Z hlavních emisí ztrácely kromě Monety už jen cenné papíry výrobce cigaret Philip Morris ČR a zbrojovky Colt CZ. Odepsaly 0,72 procenta, respektive 0,17 procenta.

Koruně se dnes dařilo ve vztahu k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o čtyři haléře na 23,86 koruny za euro, a zůstává tak k jednotné evropské měně nejsilnější od října 2008. Vůči dolaru si koruna oproti pátečnímu závěru polepšila o devět haléřů na 21,96 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem dnešních 17:00.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO