Pražská burza posílila, vzhůru jí pomohla hlavně dvojice rakouských finančních titulů

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražský burzovní index PX dnes posílil o 0,42 procenta na 1375,87 bodu. Vzhůru mu pomohla hlavně dvojice rakouských finančních titulů. Z hlavních emisí ztrácel pouze ČEZ. 

Sedm z deseti emisí ovlivňujících hodnotu indexu uzavřelo dnešní obchodování se ziskem. Další dva tituly, konkrétně Pilulka Lékárny a Colt CZ Group, stagnovaly.

Nejvýraznější růst si připsaly akcie společnosti Photon Energy. Jejich cena stoupla o 2,13 procenta na 47,90 korun.

Mnohem výrazněji se o růst burzovního indexu vzhledem k objemům prodejů zasloužila Erste Bank a pojišťovna VIG. Akcie bankovní skupiny Erste zdražily o 2,13 procenta na 778,40 koruny, zatímco cenné papíry VIG zpevnily o 0,51 procenta na 586 korun za kus.

Jedinou z hlavních emisí, která dnes ztrácela, byly akcie energetické společnosti ČEZ. Po poklesu o 0,69 procenta uzavřely obchodování s cenou 1002 korun za akcii.

Česká měna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 24,42 koruny za euro, což bylo stejně jako ve středu v podvečer. K dolaru si koruna za posledních 24 hodin pohoršila o 15 haléřů na 22,66 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Na Muska si došlápla komise pro cenné papíry. Vyšetřuje ho i s bratrem kvůli Tesle