Pražská burza potřetí v řadě posílila, PX táhly nahoru finanční tituly

Praha – Pražská burza dnes potřetí v řadě posílila, index PX stoupl o 1,28 procenta na 1375,84 bodu. Nahoru ho táhly především finanční tituly v čele s Erste Bank a Komerční bankou. Akcie Erste zdražily o tři a tři čtvrtě procenta a cenné papíry Komerční banky o více než dvě procenta. Se ztrátou zakončily obchodování tři emise – Česká zbrojovka, Stock a ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Na akciových trzích se podle Bohumila Trampoty z Komerční banky tento týden rozprostřela pozitivní nálada. Motorem růstu je pravděpodobně silná výsledková sezóna, kdy firmy překonávají odhady trhu a reportují lepší čísla v meziročním srovnání, podotkl.

Na pražském akciovém trhu si dnes nejlépe vedla Erste Bank, jejíž akcie se zhodnotily o 3,76 procenta na 1027 korun. „Stalo se tak poté, co CaixaBank prodala 9,92procentní podíl v bance proti včerejší (čtvrteční) tržní ceně pouze s diskontem dvě procenta,“ uvedl Josef Dudek z Fio banky. Komerční banka pak přidala 2,17 procenta na 940 korun. Dudek upozornil, že řada analytiků po čtvrtečním solidním výsledkovém reportu na titul navýšila cílovou cenu. Moneta Money Bank si polepšila o 0,51 procenta na 89 korun a pojišťovna VIG o 1,29 procenta na 668 korun.

Zajímavost :  Minúta po minúte: V Považskej Bystrici i v Nitre stúpa záujem o očkovanie

Z dalších předních emisí si technologická firma Avast připsala 0,27 procenta na 167,50 koruny. Naopak energetická společnost ČEZ 0,13 procenta odepsala, její cenné papíry tak končily na 749 korunách.

Nejhůře si dnes vedla likérka Stock, odepsala 1,43 procenta na 110 korun. Cenné papíry České Zbrojovky pak zlevnily o 1,12 procenta na 528 korun.

Koruna dnes dál zpevňovala, k euru je nejsilnější od loňského února

Česká měna dnes dále zpevňovala, k euru se dostala na nejsilnější úroveň od loňského února. K euru koruna k dnešním 17:00 posílila proti předchozímu závěru o 15 haléřů na 25,21 Kč/EUR a k dolaru o 16 haléřů na 21,82 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Zajímavost :  Před Vánoci se dotisknou jen největší bestsellery, cena toaletního papíru...

Koruna k oběma hlavním světovým měnám zpevnila mírně už ve středu a další posílení nastalo ve čtvrtek potom, co bankovní rada České národní banky (ČNB) nečekaně výrazně zvýšila úrokové sazby.

„Ačkoli ČNB bude stále jedním z faktorů, dnes jistě pomohl i optimismus a pokles výnosů na západních trzích,“ sdělil k vývoji kurzu koruny k euru analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,36

25,21

Kč/USD

21,98

21,82

Zajímavost :  Fotograf Robert Vano: Zviazali ma a zavreli do pivnice. Zachránilo ma to pred najhorším

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO