Pražská burza si po třech oslabeních polepšila

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza si po třech oslabeních v řadě dnes polepšila. Index PX stoupl o rovné jedno procento na 1347,31 bodu. Zpevnila většina hlavních emisí. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Mezi posilující byly i tři emise s největšími objemy obchodů, cenné papíry energetické firmy ČEZ, bankovní skupiny Erste a Komerční banky. Akcie ČEZ si připsaly 1,89 procenta na 970,50 koruny, akcie Erste 2,65 procenta na 759 korun a akcie Komerční banky 0,54 procenta na 831 korun.

Nejvýraznějšího růstu dnes dosáhly cenné papíry firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Zdražily o rovná čtyři procenta na 46,80 koruny. Naopak největší oslabení postihlo akcie České zbrojovky (CZG), které zlevnily o 5,07 procenta na 581 korun.

Česká měna dnes mírně oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o tři haléře na 24,51 Kč/EUR a k dolaru o čtyři haléře na 22,46 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Martin Křivánek: Nenápadný milník, který zakládá zbrusu nové odvětví finančnictví