Pražská burza smazala většinu předvelikonočních přírůstků

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes smazala většinu přírůstků z předvelikonočních dnů. Index PX klesl o 0,94 procenta na 1362,95 bodu. Dolů ho táhly akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru, vůči dolaru stagnovala.

Negativní nálada převládala také na většině ostatních evropských akciových trhů, podotkl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. „Investoři reflektují vývoj války na Ukrajině, kde podle zpráv ruská armáda zahájila novou fázi bojů,“ dodal.

Cenné papíry ČEZ ztratily 1,8 procenta na 984 korun. O 0,91 procenta na 163,50 koruny si pohoršily akcie dodavatele antivirových programů Avast.

Z bankovních emisí Komerční banka ztratila 1,74 procenta na 820 korun a Moneta Money Bank oslabila o 0,98 procenta na 90,60 Kč. „Naopak mírný zisk ve výši 0,33 procenta registrovala Erste Bank s kurzem 781 Kč poté, co výnosy v Evropě dnes rostly,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Cenné papíry pojišťovny VIG zakončily slabší o 0,68 procenta na hodnotě 582 korun. Beze změny uzavřely akcie zbrojovky Colt CZ na 585 korunách a tabákové firmy Philip Morris na 17.560 korun.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Ikea v Česku spustí scan&go a otevře kiosky v regionech. Zároveň však zdražila zboží