Pražská burza už dva dny láme rekordy. Překonala maximum z ledna 2014

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza už dva dny překonává své devítileté maximum z ledna 2014, když přes den vystoupala až na 1448.75. Index PX posílil o 0.41 procenta na 1448,75 bodu. Největší nárůst dnes zaznamenaly akcie SHS PHOTON ENERGY a rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank.

Největší pokles hodnoty postihl akcie české technologické společnosti Avast a České zbrojovky.Vyplývá to z údajů burzovního webu. Z dvanácti hlavních titulů pražské burzy dnes šest zakončilo obchodování v plusu, další tři emise stagnovaly. Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry SHS PHOTON ENERGY, které si polepšily o 2.01 procenta na 40,60 korun.

Emise rakouské skupiny Erste Group Bank si připsala 1.84 procenta na 1080,50 korun. Zároveň během dne hodnotou 1080.5 Kč překročily své čtyřleté maximum z z listopadu 2021. Oproti tomu největší pokles hodnoty postihl akcie českého vývojářského domu Avast, a to o 0.84 procenta na 176,50 korun. K dalším ztrátovým titulům na pražské burze se zařadily akcie České zbrojovky, které padly o 0.4 procenta na 504 korun.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

O2 Czech Republic

Telekomunikační skupinu čeká stažení z pražské burzy poté, co PPF jakožto majoritní akcionář firmy O2 Czech Republic přesáhla 90procentní podíl. Plánuje ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií. Také O2 Czech Republic podobně jako Moneta Money Bank patřila mezi hodnotové tituly, do kterých se vyplatí investovat nejen během turbulencí na finančních trzích.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

SABB Finance

K zařazení směnárenské společnosti do indexu PX došlo 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Nedařilo se akciím Avastu