Pražská burza vylepšila sedmiměsíční maximum. Rostly hlavně akcie ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes vylepšila své sedmiměsíční maximum, index PX vzrostl o 0,46 procenta na 1293,74 bodu. Dařilo se především akciím energetické společnosti ČEZ. Posilovaly rovněž banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Cenné papíry ČEZ dnes obstaraly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu na pražském trhu. Zároveň zdražily o 1,5 procenta na 844,50 Kč. „Pravděpodobně je to reakce investorů na diskutovanou restrukturaci, a spekulace na prémii k současné ceně při možném výkupu minoritních podílů,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Od začátku roku ČEZ zhodnotil o téměř deset procent.

Nahoru šel i celý bankovní sektor. Nejvíce se dnes dařilo Erste Bank, které si polepšila o 0,73 procenta na 799 korun. Moneta Money Bank vzrostla o 0,51 procenta na 78,50 koruny a Komerční banka o 0,42 procenta na 713 korun.

Naopak v červeném zakončila dnešní obchodování zbrojovka Colt CZ, když odepsala 0,52 procenta na 571 korun. Nápojářská Kofola oslabila o 0,4 procenta na 252 korun a tabáková společnost Philip Morris ČR si pohoršila o 0,24 procenta na 16.600 korun.

Česká měna dnes stagnovala k euru a mírně zpevnila k dolaru. Koruna si k 17:00 polepšila oproti předchozímu závěru k dolaru o dva haléře na 21,94 Kč/USD. K euru zůstala beze změny na 23,86 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K euru se tak koruna drží na nejsilnější úrovni od října roku 2008 a k dolaru je nadále nejsilnější od loňského března.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO