Pražské burze se dnes dařilo, pomohly jí k tomu akcie bank a ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes smazala úterní ztráty, index PX stoupl o 0,83 procenta na 1320,78 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavní bankovní tituly a ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.

Se ziskem zakončila dnešní obchodování polovina ze 12 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX. Ten díky nim uzavřel na nejvyšší hodnotě od minulého pondělí, uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Nejvýraznější nárůst zaznamenala společnost Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Její akcie posílily o 2,8 procenta na 58,80 korun.

Vzhledem k objemu prodejů se ale na vzestupu indexu podílely především bankovní tituly. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 1,61 procenta na 727,50 koruny. Emise rakouské bankovní skupiny Erste zpevnila o 1,38 procenta na 732,60 koruny za akcii. „Moneta posílila o 0,78 procenta na 77,20 koruny, a částečně tak umazala včerejší oslabení,“ doplnil Boháč.

Mimo bankovní sektor se dařilo cenným papírům energetické společnosti ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,25 procenta na 1135 korun.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Celý článek zde

Zajímavost :  Šéf České pošty Knap skončí ve funkci v září, důvodem prý není schůzka s lobbistou Redlem