Pražské sklady praskají ve švech a nové není kde stavět. Firmy musejí vyrazit za Prahu

„Podíl nepronajatých prostor atakuje rekordní minima, v Praze hovoříme o téměř nulových hodnotách v rámci moderních skladových prostor,“ říká partner společnosti Cushman & Wakefield Jiří Kristek.

Nejnovější studie trhu společnosti Savills ukazuje, že z téměř 3,5 milionu metrů čtverečních je volné necelé procento. Nejčastějšími nájemci jsou podle analytika společnosti Colliers Josefa Stanka firmy obchodující na internetu a 3PL společnosti zajišťující logistiku zboží, jejichž byznys nakopla koronakrize.

V metropoli navíc docházejí pozemky. „Praha trpí akutním nedostatkem průmyslových pozemků. Rozvoj však ovlivňují i rostoucí ceny pozemků, dlouhá povolovací řízení, nedostatečná podpora ze strany obcí a silná konkurence o pozemky například s rezidenčními developery, kteří mohou za brownfieldy obvykle zaplatit více než průmysloví developeři,“ říká vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí společnosti Savills Chris LaRue.

Zajímavost :  Namiesto poukazov keš. Kto má nárok na odmenu za očkovanie a koľko to bude stáť?

Developeři tak stavějí, kde jim ještě územní plán dovolí. Tržní ceny vhodných pozemků tlačené vysokou poptávkou ale dál rostou často až za hranici realizovatelnosti projektu a developeři od koupí ustupují. „Firmy se budou muset spokojit s lokalitami dále od Prahy, poroste tak význam lokalit s dobrou silniční konektivitou,“ říká analytik společnosti Colliers Josef Stanko.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE:V obleženém Mariupolu zůstává sto tisíc civilistů

Ke slovu se dostanou lokality podél dálnic do vzdálenosti čtyřiceti kilometrů od hranic metropole i nové trendy v designu hal. „Díky automatizaci skladů a robotizaci procesů bude možné stavět vyšší haly, a jejich využití tak bude mnohem efektivnější. Jedná se však o technologicky a finančně náročné zařízení, tudíž jehož implementace nebude rychlá,“ upozornil Jiří Kristek.

Prahu čekají v příštích letech velké změny


Celý článek zde