Přechod klientů Equa do Raiffky se blíží. Co je čeká?

Pro půl milionu klientů Equa bank se na první pohled zatím nic nezměnilo. K letošnímu 1. ledna zanikla stejnojmenná společnost a veškeré její jmění – spolu s právy a povinnostmi ze smluv uzavřených s klienty – přešlo fúzí na společnost Raiffeisenbank. Limit pro pojištění vkladů se začal počítat společně. Klienti Equa ale dál používají dosavadní číslo účtu včetně kódu banky, samostatné mobilní a internetové bankovnictví, původní platební karty, pobočky i call centrum.

Finální fáze, tedy viditelný přechod klientů Equa bank do Raiffeisenbank, by měla odstartovat na podzim, potvrzuje mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová. Přesný termín a konkrétní způsob přechodu se podle ní ještě dolaďuje, klienti Equa bank však získají dost času se něj připravit.

„Podrobnou komunikaci o chystaných krocích budou klienti Equa bank dostávat během léta. Proces migrace se snažíme nachystat tak, aby pro ně byl co nejjednodušší. S instalací a přihlašováním do online bankovnictví Raiffeisenbank jim pomůže jednoduchý online pomocník, který je celým procesem bezpečně, snadno a během několika minut provede,“ říká Kaiseršotová.

Raiffeisenbank chystá i nové internetové a mobilní bankovnictví. Podle některých ohlasů – například na sociálních sítích – je jeho současná podoba méně přehledná a přívětivá, než má Equa bank. Nová verze na to bude reagovat, vyplývá z vyjádření Kaiseršotové.

„Už několik měsíců společně s klienty Equa bank a Raiffeisenbank intenzivně pracujeme na novém online bankovnictví. Klienti společně s našimi vývojáři vybírají funkcionality i vizuální stránku tak, aby nové online bankovnictví obsahovalo to nejlepší z obou bank. Všichni klienti si jeho novou podobu vyzkouší nejpozději do konce letošního roku,“ upřesňuje mluvčí.

Zajímavost :  Hvězda pandemie Clubhouse pomalu umírá. Naopak BeReal strmě roste

Raiffeisenbank zatím nechce slibovat, že se nové elektronické bankovnictví spustí zároveň se začátkem migrace klientů Equa. Bylo by samozřejmě ideální, aby se na něj přešli rovnou a nemuseli se v krátké době učit dvě verze. Nasazení nového systému je však pro každou banku náročný manévr, proto nebývá zvykem zveřejňovat přesné datum příliš dopředu. Banka by se tím vystavila reputačnímu riziku, že nestihne novinku náležitě odzkoušet a musela by její spuštění odložit. Dá se nicméně očekávat, že se bude velmi snažit, aby klienti Equa měli k dispozici nové online bankovnictví hned při přechodu.

Raiffeisenbank plánuje naprosté většině dosavadních klientů Equa bank ponechat stejné číslo účtu. Změní se jim jen kód banky – z 6100 na 5500. „Jejich současné číslo účtu před lomítkem nezměníme. Individuálně a u méně než jednoho procenta klientů budeme řešit případnou situaci, kdy se číslo jejich účtu v jedné z bank shoduje s číslem účtu jiného klienta ve druhé bance,“ říká Kaiseršotová.

Lidé, kterým do Equa bank chodí výplata, důchod nebo jiná pravidelná platba, však budou muset změnu bankovního kódu oznámit příslušné firmě či instituci sami. Podle mluvčí to za ně sama banka nemůže zařídit.

Klienti Equa bank budou i nadále využívat účet zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů po celém světě. Tyto výhody totiž Raiffeisenbank v posledních zhruba dvou letech zavedla i pro své původní klienty. Klientům spojených bank plánuje zachovat i výhodnější úročení spořicích účtů ve srovnání s průměrem trhu.

Zajímavost :  Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Přechodem do Raiffeisenbank získají bývalí klienti Equa bank například možnost využívat takzvaný multiměnový účet – tedy několik měn pod jedním číslem účtu. Zapojit se budou moct také do programu RB Club se slevami při platbě kartou u více než 1900 obchodníků. „Další změny usnadňující našim klientům život představíme v nadcházejících měsících,“ říká mluvčí zatím bez bližších podrobností.

Přechod do Raiffeisenbank by se neměl dotknout ani funkčnosti platebních karet vydaných Equa bank. Lidé s nimi dál budou moct beze změny nakupovat v obchodech i na internetu nebo vybírat z bankomatu. „Platnost současných karet Equa bank nebude přechodem na nové online bankovnictví nijak ovlivněna,“ ujišťuje Kaiseršotová.

Raiffeisenbank se chystá rozšířit obsluhu dosavadních klientů Equa na svých pobočkách. „Na konci roku budou moci klienti Equa bank začít využívat pobočkové sítě Raiffeisenbank,“ říká mluvčí. K dispozici tak mohou mít téměř čtyřnásobně víc poboček než nyní. Koncem loňského roku Raiffeisenbank provozovala 106 poboček, Equa 39 poboček.

Rozsah spojené sítě zatím Raiffeisenbank neavizuje významně měnit, určitá optimalizace v obou bankách už v posledních letech proběhla. Samotná Raiffeisenbank loni zrušila třináct poboček. Equa bank s pobočkovou expanzí skončila před pěti lety a od té doby síť nerozšiřovala, přestože stále nabírala významný počet klientů. Pokud však jsou někde pobočky Raiffeisenbank a Equa ve stejné lokalitě, jistě nedává do budoucna smysl držet dvě na stejném místě.

Zajímavost :  Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Koupi Equa bank oznámila Raiffeisenbank loni v únoru. S fúzemi má Raiffeisenbank velké zkušenosti. Loni v květnu dokončila převzetí klientů osobního bankovnictví ING Bank, která tuto činnost v Česku ukončila. Ve stejném roce spolu s mateřskou Raiffeisen Bank International (RBI) koupila českou platební instituci Akcenta CZ a od RBI převzala zbývající podíl v Raiffeisen stavební spořitelně.

V roce 2016 Raiffeisenbank převzala končící internetovou banku Zuno ze skupiny rakouské RBI. Ještě o rok dříve koupila retailovou část české Citibank. Expanze Raiffeisenbank prostřednictvím akvizic začala v roce 2006, kdy od skupiny PPF koupila někdejší průkopnickou, ale ztrátovou eBanku.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |