PŘEHLEDNĚ: Kandidáti na nového primátora hlavního města Prahy

Nového primátora přitom nečeká lehký úkol. Bude muset pokračovat s finančně náročnou výstavbou metra D a dostavbou městského okruhu, pro které bude muset u vlády Petra Fialy (ODS) vyjednat nemalé finance. Úkolu by se chtělo ujmout hnutí ANO, které si nicméně ještě nezvolilo lídra. Volební koalici se podařilo sestavit zatím jen Spolu. Spekuluje se o tom, že sociální demokraté, kteří posledně úplně z magistrátu vypadli, jednají o spolupráci se Zelenými.

Mezitím došlo také ke škatulatům mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými – dosavadními partnery ve vládnoucí koalici na magistrátu, kuloárně však znesvářenými pražskými politiky. Ke koalici Spolu už zběhla Hana Marvanová, která přitom nyní působí jako pražská radní za STAN. Náměstek Petr Hlaváček za TOP 09 se naopak rozhodl vést samostatnou kandidátku Starostů a nezávislých do nadcházejících voleb. Ty se konají už na podzim.

Komunální volby 2022: datum konání, jak funguje volební systém a kdo může kandidovat

Bohuslav Svoboda (Spolu – ODS, TOP 09, KDU-ČSL)

Občanští demokraté nechtějí připustit v Praze opakování ponižující situace po posledních komunálních volbách, kdy se i přes vítězství propadli do opozice. Silnou výhru si chtějí letos zajistit spojenectvím s TOP 09, která je v hlavním městě tradičně silná. Kandidátem na primátora je lékař a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS), který má s vedením města zkušenosti.

Zajímavost :  ČEZ ve čtvrtletí ztrojnásobil zisk, akcie jsou nejvýše od roku 2008

„Praha je dnes na třiceti procentech svého potenciálu a každý lékař by situaci takového pacienta označil za blížící se kritickému stavu,“ kritizuje současné vedení Prahy Svoboda. „Pražanům nabízím cestu ze současného chaosu a marasmu, který zejména poslední čtyři roky vládne v pražské dopravě, ve výstavbě klíčové dopravní infrastruktury a v nejužším vedení města,“ dodal exprimátor.

Dvojkou kandidátky bude šéf pražské TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil, nejvýše postaveným lidovcem na kandidátce bude Jan Wolf. Na kandidátce jsou také další známé tváře komunální politiky, za ODS třeba starosta Prahy 9 Tomáš Portlík nebo starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, za TOP 09 pražský radní Jan Chabr či starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

Voličský průkaz: jak podat žádost a kdy nelze volit ze zahraničí ani mimo trvalé bydliště

Zdeněk Hřib (Piráti)

Piráti půjdou do komunálních voleb samostatně, stejně jako před čtyřmi lety. Do čela kandidátky si zvolili dosavadního primátora Zdeňka Hřiba. Podle něho je důležité udržet v Praze stabilitu.

„Když se podíváte na prosperující města, například Vídeň, je tam velká politická stabilita. To, co se dělo v minulých dvou volebních obdobích, kdy se rozpadaly koalice, tak to byl chaos, který neprospívá koncepčnímu rozvoji města,“ řekl Hřib, který se momentálně angažuje zejména v pomoci uprchlíkům.

Zajímavost :  Evropa shání náhradu za ruský plyn. Zachránci ji tlačí k dlouhodobým smlouvám

Na druhém místě pirátské kandidátky je místostarostka městské části Praha 10 Jana Komrsková a na třetím současný radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. 

Kandidáti na prezidenta přehledně: Kdo se hlásí do prezidentské volby a kdo váhá?

Jan Čižinský (Praha sobě)

Ambici stát v čele hlavního města má úspěšný starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který chce opět jít do voleb jako lídr Prahy sobě. Vzhledem k tomu, že jde o takzvanou občanskou kandidátku, musí nejdříve sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel metropole, tedy zhruba sto tisíc lidí, aby se o hlasy voličů vůbec mohla ucházet.

Praha sobě, která nyní vládne spolu s Piráty, TOP 09 a STAN na pražském magistrátu, nehledá koaličního partnera. Naopak se může stát žádanou koaliční nevěstou pro povolební vyjednávání. Čižinský se však netají averzí nejen vůči hnutí ANO, ale i pražské ODS, kterou opakovaně kritizuje.

Petr Hlaváček (STAN)

Poté, co dostali košem od TOP 09, se pražští Starostové a nezávislí rozhodli jít do podzimních voleb sami. Do čela kandidátky nepostavili lídra pražské organizace Petra Hlubučka, který je nyní náměstkem primátora. Naopak zlákali architekta Petra Hlaváčka, který naposledy kandidoval za TOP 09 a je  náměstkem pro územní rozvoj. Hlaváček uvedl, že chce zůstat ve středové politice a podle svých slov souzní se Starosty ve snaze zodpovědně pečovat o samosprávu.

Zajímavost :  Polská skupina Allegro dokončila nákup Mall Group a We/Do. Sjednocovat se budou postupně

Starostové si za cíl stanovili mimo jiné lepší propojení magistrátu s politiky na městských částech. „Společně dokážeme dotáhnout věci, které jsme slíbili nejen voličům, ale také sami sobě,“ říká Petr Hlubuček, podle kterého je vyloučená povolební koalice s ANO.

Aktuální volební průzkumy: koho favorizují pro prezidentské volby a jak chápat preference kandidátů

Celý článek zde