PŘEHLEDNĚ: Karlovarský filmový festival 2022. Jaké filmy soutěží a kdy proběhne zahájení

Historie MFF Karlovy Vary sahá až do 40. let

Největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě – těmito přízvisky se může pyšnit Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Spolu se slavnými festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu je zařazen do kategorie A, tedy do skupiny nespecializovaných festivalů se soutěží celovečerních hraných filmů.

Historie festivalu sahá až do roku 1946, kdy se ještě v Mariánských Lázních uskutečnil první ročník. O rok později již festival hostily Karlovy Vary, kde se tato filmová slavnost koná dodnes. Mezi lety 1959 až 1993 se karlovarský festival na základě rozhodnutí Československa a Sovětského svazu ob rok střídal s tím moskevským. Od roku 1994, kdy se organizace festivalu ujal tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou, se opět koná každoročně.

Plakát: 56. ročník láká na pestrý vizuál

Na konci dubna organizátoři představili vizuál k letošnímu ročníku. Ten mají na svědomí Jonatan Kuna a Zuzana Lednická ze Studia Najbrt. Ilustrovaný plakát přichází v černobílé a barevné variantě. Zobrazuje množství drobných postaviček na karlovarské kolonádě.

Některé postavičky na plakátu nejspíš budou návštěvníkům povědomé. „Letošní plakát festivalu je nejen černobílou, ale i barevnou ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě mezi hotely Thermal a Pupp. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ říkají autoři vizuálu.

Rozkliknutím si zobrazíte barevnou a černobílou variantu plakátu:

Oficiální plakát 56. MFF KVAutor: KVIFF
Oficiální plakát 56. MFF KVAutor: KVIFF

Znělka 56. ročníku zatím nebyla představena. Měla by však pokračovat v tradici filmových mikropříběhů, v nichž účinkují držitelé významných festivalových ocenění. V minulosti se ve znělkách festivalu objevili například Mel Gibson, John Malkovich, Jude Law, Helen Mirren nebo Miloš Forman.

Přibyli noví partneři

Festival tradičně vzniká za podpory Ministerstva kultury. Složení partnerů doznalo oproti předchozímu ročníku výrazných změn. Ze skupiny hlavních partnerů vypadla společnost Mall. Naopak novým hlavním partnerem se stal online supermarket Rohlík. Na seznamu partnerů se nově objevují UniCredit Bank, Visa nebo investiční skupina Progressus.

Zajímavost :  Od výplaty k výplatě žijí i Američané s milionovými příjmy. Třetina Čechů neušetří více než tisícovku měsíčně

Novinkou je také podpora od firem DoDo, Renomia či knihkupectví Luxor. Mediální partneři zůstávají beze změn – patří mezi ně například Česká televize, Český rozhlas Radiožurnál nebo Reflex. Kompletní seznam partnerů najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Karlovarský filmový festival poprvé s Rohlíkem. Na seznamu partnerů ale svítí i další nová jména

Zahájení je naplánováno na 1. července

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční v termínu od 1. do 9. července. Slavnostní zahájení i zakončení se tradičně odehraje ve velkém sálu hotelu Thermal. Budova hotelu se nachází na okraji lázeňské zóny v samotném srdci Karlových Varů. Tato brutalistní stavba byla dokončena v roce 1976 a od začátku se o ní uvažovalo jako o hlavním centru festivalového dění.

Skupina kolem karlovarského festivalu koupila distributora artových filmů Aerofilms

Program: Žert nebo rozpracované snímky z Oděsy

Z dosud zveřejněných částí programu je zřejmé, že festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů vybraných pro digitální restaurování. V letošním roce se diváci mohou těšit na filmovou adaptaci slavného románu Milana Kundery Žert, kterou v roce 1968 natočil Jaromil Jireš.

Podpory se dočká rovněž ukrajinský filmový průmysl a tamní filmaři. Kvůli probíhající válce se nemůže konat filmový festival v Oděse. Organizátoři obou akcí se proto dohodli na vzájemné spolupráci. V rámci programu Works in Progress bude v Karlových Varech uvedeno několik rozpracovaných děl ukrajinských filmařů. Pilotní ročník čeká také projekt KVIFF Talents. Tento celoroční program cílí na talentované tvůrce – má v plánu podporovat vznik kreativních audiovizuálních projektů s vysokou mírou originality a mezinárodní ambicí.

Následující filmy byly zařazeny do jednotlivých soutěží na KVIFF, bližší informace ke snímkům naleznete na stránkách festivalu

Hlavní soutěž:

 • Amerika / America (Režie: Ofir Raul Graizer)
 • Druhořadí / The Ordinaries (Režie: Sophie Linnenbaum)
 • Fucking Bornholm / Fucking Bornholm (Režie: Anna Kazejak)
 • Hranice lásky / Borders of Love (Režie: Tomasz Wiński)
 • Musíte se přijet podívat / You Have to Come and See It (Režie: Jonás Trueba)
 • Nadějné léto / Summer with Hope (Režie: Sadaf Foroughi)
 • Okresní nemocnice / A Provincial Hospital (Režie: Ilian Metev, Ivan Chertov, Zlatina Teneva)
 • Slovo / The Word (Režie: Beata Parkanová)
 • Ticho 6-9 / Silence 6-9 (Režie: Christos Passalis)
 • Vesper / Vesper (Režie: Kristina Buožytė, Bruno Samper)
 • Vlastní pokoj / A Room Of My Own (Režie: Ioseb „Soso“ Bliadze)
 • Vzdáleni / A Far Shore (Režie: Masaaki Kudo)
Zajímavost :  Google odhalí nejlépe hodnocené restaurace v Česku. Prvním vítězem je Vallmo

Soutěž Proxima:

 • A pak přišla láska… / And Then There Was Love… (Režie: Šimon Holý)
 • Ještě jedno jaro / Another Spring (Režie: Mladen Kovačević)
 • Lockdown v zoo / Zoo Lock Down (Režie: Andreas Horvath)
 • Pieta / La Pietà (Režie: Eduardo Casanova)
 • Pošetilí / Fools (Režie: Tomasz Wasilewski)
 • Přes čáru / Horseplay (Režie: Marco Berger)
 • Ramona / Ramona (Režie: Andrea Bagney)
 • Strýček / The Uncle (Režie: David Kapac, Andrija Mardešić)
 • Tinnitus / Tinnitus (Režie: Gregorio Graziosi)
 • Za bílého dne / In Broad Daylight (Režie: Emmanuel Tardif)
 • Zkouška umění / Art Talent Show  (Režie: Tomáš Bojar, Adéla Komrzý)
 • Žena, muž a dítě / Like a Fish on the Moon (Režie: Dornaz Hajiha)

Zvláštní uvedení:

 • BANGER. / BANGER. (Režie: Adam Sedlák)
 • Kuciak: Vražda novináře / The Killing of a Journalist (Režie: Matt Sarnecki)
 • Můj otec, kníže / My Father, The Prince (Režie: Lukas Sturm, Lila Schwarzenberg)
 • Nikdy nebudeš sama / You Won’t Be Alone (Režie: Goran Stolevski)
 • Nultého června / June Zero (Režie: Jake Paltrow)
 • Ostrůvek / Like an Island (Režie: Tizian Büchi)
 • PSH Nekonečný příběh / PSH Neverending Story (Režie: Štěpán FOK Vodrážka)
 • Rubikon / Rubikon (Režie: Magdalena Lauritsch)
 • Velká premiéra / Big Opening (Režie: Miroslav Krobot)
Karlovarský hotel Thermal finišuje s rekonstrukcí. Otevírá bazén a saunové centrum

Vstupenky a Festival Pass

Chcete v Karlových Varech zhlédnout některý z festivalových snímků? Máte dvě možnosti. Tou komplexnější je Festival Pass, který vám umožňuje získat každý den tři vstupenky na tři různé filmy. Rezervace lístků probíhá prostřednictvím festivalové aplikace nebo na pokladnách přímo na místě. Festival Pass je k dispozici v několika variantách – jednodenní, třídenní, pětidenní a na celý festival.

Zajímavost :  Kotlebov úspech prekvapil
Ceny Festival Passu na MFF KV 2022
Festival Pass Cena Cena se slevou*
1 den 350 Kč 300 Kč
3 dny 800 Kč 600 Kč
5 dní 1200 Kč 900 Kč
Celý festival 1500 Kč 1200 Kč
 *Sleva je poskytnuta pouze na základě platného dokladu a platí pro studenty, důchodce a držitele karty ZTP

Festival Pass svým držitelům přináší další výhody, například vstup na KVIFF Talks, možnost využívat festivalová kola a autobusy či slevy na vstupné do vybraných turistických lokalit v Karlovarském kraji.

Pokud o Festival Pass nestojíte nebo jste již vyčerpali denní limit vstupenek, můžete si zakoupit lístky na konkrétní představení. Ceny vstupného byly stanoveny na 100 korun, zlevněné vstupné činí 75 korun. Rezervace a prodej vstupenek se spouští každý den v 7:00, a to jen na filmy, které se promítají téhož a následujícího dne. Výjimku tvoří pouze 30. červen, tedy den spuštění předprodeje, kdy můžete od 9:00 rezervovat a zakoupit vstupenky na první dva dny festivalu.

Kinosály MFF Karlovy Vary

Ve kterých kinosálech se snímky promítají? Základnu festivalu tvoří hotel Thermal, kde se nachází hned šest sálů včetně toho největšího pro 1146 diváků. Ve stejné budově najdete i nejmenší sál celého festivalu. Ten pojme pouhých 63 diváků. Kromě hotelu Thermal se festivalové kinosály nacházejí na dalších šesti místech, například v Grandhotelu Pupp, Divadle Husovka nebo v Karlovarském městském divadle.

Ceny na KVIFF: Ocenění pro Polívku

Organizátoři zatím nezveřejnili, jaké světové hvězdy letos do Karlových Varů zavítají. V loňském roce pozvání na festival přijali herci Michael Caine, Johnny Depp a Ethan Hawke. Prestižní cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie obdržel na slavnostním zakončení režisér Jan Svěrák. V letošním červenci tuto cenu obdrží Boleslav Polívka. Jako poctu tomuto herci festival uvede film Zapomenuté světlo.

Video se připravuje …

Promo na spuštění služby Disney+ v ČR

Nejlepší filmy na Netflixu. Výběr snímků z posledních 10 let
Marvel v roce 2022: filmy a seriály, na které se můžeme těšit

Celý článek zde