Přežití pražské burzy závisí na zásazích politiků do firmy ČEZ, řekl její šéf

Praha – Přežití pražské burzy závisí na zásazích politiků do polostátní energetické skupiny ČEZ, řekl dnes v rozhovoru s agenturou Bloomberg generální ředitel burzy Petr Koblic. Obrat hlavního indexu PX se od vrcholu v roce 2007 snížil do konce loňského roku o 87 procent. ČEZ je největší veřejně obchodovaná společnost východního křídla EU. Jeho tržní hodnota se pohybuje kolem 514 miliard Kč. Česká vláda se snaží posílit kontrolu nad energetikou. Ohledně svých plánů mlží, ale hrozí, že nakonec dojde k rozdělení energetické firmy a vyřazení její části z trhu, napsala agentura.

Po odeznění energetické krize stát “nemá důvod” stahovat ČEZ nebo jeho část z burzy, konstatoval Koblic. Vládu vyzval, aby přestala usilovat o vlastnictví dalších elektráren. Apeloval na ni dále, aby prodala část svého 70procentního podílu v ČEZ, a pomohla tak omezit rozpočtový deficit a oživit obchodování na burze.

Bez akcií ČEZ by byla pražská burza podle Koblice pravděpodobně vyřazena z indexů rozvíjejících se trhů a překlasifikována na méně rozvinutý okrajový trh, což by vyvolalo odliv desítek miliard eur. Politici se podle něj nyní od takové možnosti zřejmě odklánějí.

Zajímavost :  Vývoz zbraní ze Spojených států byl v loňském fiskálním roce rekordní

“Celá debata o tom, zda by vláda měla vykoupit menšinové podíly ČEZ, byla naprosto scestná,” uvedl Koblic. “Nejhorším scénářem, kterému nyní trh čelí, je nějaké rozdělení, kdy by jedna část společnosti ČEZ zůstala na burze, případně s mnohem vyšším objemem volně obchodovaných akcií, zatímco druhá část by byla z burzy vyřazena,” řekl.

Pražská burza v posledních letech zažila několik odchodů, včetně výrobce léků Zentiva, telekomunikační skupiny O2, těžaře uhlí New World Resources (NWR) a vysílací společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Ve snaze pokles zpomalit spustila platformu Start pro malé společnosti, která od roku 2018 hostila 15 primárních veřejných nabídek akcií (IPO). Jeden z jejích členů (firma Gevorkyan) se nedávno přesunul na hlavní trh a další společnost má následovat. Koblic doufá, že tento trend povzbudí ke vstupu na burzu více start-upů. Vláda by podle něj měla zvážit i IPO pražského mezinárodního letiště ze strategických důvodů si přitom ponechat většinový podíl.

Zajímavost :  Prodej amerického vojenského vybavení do zahraničí loni vzrostl o 16 procent na...

“Lidé stále říkají, že vláda by mohla posílit kapitálový trh tím, že bude uvádět více aktiv,” řekl Koblic. “Ale kromě zbytku ČEZ a letiště toho není moc co nabídnout,” dodal.

Kvůli spekulacím o různých variantách reorganizace a jejich potenciálním dopadu na investory a burzu vykazují akcie ČEZ od poloviny roku 2022 větší výkyvy než akcie jiných firem. Dnes kolem 13:30 SEČ si akcie energetické firmy připisovaly 0,2 procenta na 956 Kč. Od svého patnáctiletého maxima dosaženého v loňském roce klesly o zhruba 20 procent.

Pokles obratu pražské burzy od roku 2007 o 87 procent kontrastuje se 24procentním růstem amerického indexu S&P 500 a 76procentním růstem hlavního indexu polské burzy.

Reklama

Zajímavost :  Autem roku se na autosalonu v Ženevě stalo plně elektrické SUV Renault Scenic

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO