Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 1,5 miliardy, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa proto podnikatele upozorňuje, aby si zkontrolovali stav svých daňových účtů a případně zažádali o vrácení přeplatku či o jeho převedení na jinou daň.

„Finanční správa upozorňuje poplatníky silniční daně, kteří zaplatili zálohy na rok 2022, že tyto zálohy byly novelou zákona o dani silniční od 1. 1. 2022 zrušeny. U současných i bývalých poplatníků této daně eviduje Finanční správa na osobních daňových účtech velké množství přeplatků nejen z letošního roku, ale i z minulosti,“ uvádí Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Od roku 2022 byla u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun silniční daň zrušena. Vláda tak učinila v rámci balíčku, kterým se snaží pomoci proti vysokým cenám pohonných hmot. Ke zrušení došlo až v průběhu roku 2022 – ale zpětně, takže změny platí už od začátku roku 2022. Novela zákona zároveň zrušila zálohy u všech poplatníků silniční daně.

„Přeplatky na dani silniční mohou být vráceny na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u svého místně příslušného správce daně. Nelze ale zažádat prostřednictvím obyčejného e-mailu,“ říká Jan Ronovský, zástupce generálního ředitele Finanční správy.

Žádost o vrácení přeplatku lze vytvořit ve webové aplikaci Finanční správy a následně ji odeslat na finanční úřad poštou, přes datovou schránku nebo třeba přes Online finanční úřad na webu Mojedaně.cz. Tam zjistíte i to, zda máte přeplatek na zálohách.

„Na vyřízení žádosti má správce daně 30 dní. Pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, stává se přeplatek po šesti letech od konce roku, ve kterém vznikl, příjmem státu a poplatníkovi nárok na jeho vrácení zaniká,“ dodává Heřtus.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO