Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě nesplnili svou daňovou povinnost. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě.

„Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství provedla analýzu dostupných dat u skupiny vybraných daňových subjektů realizujících obchody s kryptoměnami za zdaňovací období kalendářních roků 2019 a 2020. Při zpracování dat a informací získaných v souladu s platnou legislativou byla detekována množina daňových subjektů, která řádně nepřiznala či neodvedla daň z příjmů plynoucích z těchto transakcí,“ píše finanční správa.

„Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob těchto subjektů – včetně případů, v nichž daňová přiznání nebyla vůbec podána – činil souhrnně stovky milionů korun,“ upřesňuje Hana Baráková, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Kolik lidí či firem bylo součástí této vlny kontrol, zjišťujeme.

Zajímavost :  Výbuch terminálu v Texasu škrtí export plynu pro EU. Oprava potrvá měsíce, cena roste

Finanční správa podle mluvčí „postupovala cestou minimálního zatížení daňových subjektů umožňující jim dodatečně přiznat daňovou povinnost“. Někteří lidé či firmy podali na základě výzev finančního úřadu daňová přiznání rovněž za období, která v této fázi nebyla prověřována.

„V ostatních případech byla zjištění učiněná správcem daně předmětem doměření daňové povinnosti, a to zatím u 80 procent kontrolovaných daňových subjektů. Vedla také k identifikaci dalších subjektů, u nichž existuje podezření na nepřiznání příjmů plynoucích z obchodování s kryptoměnami,“ píše finanční správa.

„Zachyceny byly například i případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byly zhodnocené peněžní prostředky vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob, který je následně převedl dle smlouvy na účty jednotlivých investorů, z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň,“ říká Baráková.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Z Ukrajiny odešlo od začátku invaze 8,8 milionu lidí, tvrdí OSN

Oblast transakcí s kryptoměnami bude předmětem kontrolní činnosti i nadále, avizuje Generální finanční ředitelství. „Na základě tuzemské i mezinárodní spolupráce v oblasti daní probíhá výměna informací například s orgány, které dohlíží na regulaci v oblasti boje proti praní špinavých peněz, či se zahraničními daňovými správami, jež během své činnosti detekují subjekty, kterým plynou příjmy v souvislosti s kryptoměnami a jedná se o rezidenty České republiky. Předmětem zájmu jsou i kryptosměnárny, kryptoburzy, subjekty provozující těžbu kryptoměn a rovněž poskytovatelé vybraných typů služeb specificky vázaných na kryptoměny,“ píše v dnešní správě.

„Finanční správa současně poskytuje daňové veřejnosti relevantní informace s cílem seznámit daňové subjekty s danou problematikou v kontextu souvisejících daňových povinností. Naším cílem je, aby byli daňoví poplatníci schopni si sami řádně a dobrovolně plnit své povinnosti bez nutnosti zásahu kontrolních útvarů finančních úřadů,“ dodává Jan Ronovský, zástupce generálního ředitele Finanční správy.

Zajímavost :  Na konci srpna vznikne v EU nařízení CIA o sítích internetu, je třeba využít předsednictví a být u toho

Podrobně o zdanění zisku z kryptoměn:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |