Pro telemarketing budou platit nová pravidla

Publikováno:

22.12.2021

Autor:

Odbor komunikace

Zákaz telemarketingu se bude vztahovat i na nabídky elektronickou poštou nebo na žádosti o schůzku s možností nabídky zboží nebo služeb. Týkat se naopak nebude zákazníků, kteří s takovým způsobem nabídky zboží a služeb souhlasili už dříve. Ministerstvo průmyslu a obchodu, Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu osobních údajů připravily společné výkladové stanovisko s odpověďmi na nejčastější otázky k novým pravidlům pro marketingová volání, která stanovuje novela zákona o elektronických komunikacích.

Dosud mohli operátoři s nabídkami telefonicky oslovovat kohokoliv, pokud dotyčný nedal výslovný nesouhlas. Nově budou firmy moci oslovit pouze ty lidi, kteří mobilnímu operátorovi předem udělí souhlas.

Zajímavost :  Huawei v letošním roce očekává pokles tržeb téměř o třetinu

Obchodníci a dodavatelé budou moci nadále oslovovat klienty. Zákaznická databáze je zpravidla založena na předchozím zákaznickém kontaktu. Zákazníka lze tedy oslovit, pokud má podnikatel jakýkoli jiný individuální souhlas s kontaktováním, a to i přes to, že tento ve veřejné seznamu uvedl, že si nepřeje být kontaktován za účelem marketingu. Zákaz se nebude vztahovat ani na poskytování reklamy na sociálních sítích. Stejně tak ani kontaktování za účelem výzkumu trhu obecně nelze považovat za marketingovou reklamu nebo obdobný způsob nabídky zboží nebo služeb.

Zajímavost :  V Česku se nám podařilo vyrůst, teď usilujeme o evropskou licenci, říká Alan Pock z Investown

Změna pravidel kontaktování za účelem marketingu bude platit s ohledem na příslušná přechodná ustanovení k novele zákona o elektronických komunikacích až po šestiměsíčním přechodném období, tj. od 1. 7. 2022.

Stanovisko lze stáhnout níže.

Celý článek zde |