Proč cena bitcoinu stagnuje, i když spotová ETF rostla?

Včera skončila série čtyř týdnů nepřetržitého růstu spotových burzovně obchodovatelných fondů (ETF) na Bitcoin ve Spojených státech. Kurz ceny bitcoinu ale většinu doby stagnoval. To kontrastuje s prvním čtvrtletím, kdy tyto fondy dokázaly slušně táhnout i cenu. Analytici se proto zamýšlejí nad možnými důvody.

Zatímco v prvním čtvrtletí nakupovaly subjekty fondy v očekávání býčího růstu, tak v současnosti se většina nákupů spojuje s technikou cash and carry arbitrage. To znamená, že obchodník otevírá dlouhé pozice na spotových produktech a proti tomu otevírá krátké pozice na futures.

Otevřít současně dlouhou a krátkou pozici by logicky nedávalo smysl, ale máme tu prémii. S tou se právě obchodují kryptoměnové deriváty s ohledem na budoucí vypořádání kontraktu. V obdobích klidu se prémie pohybuje mezi 5 a 10 %.

Zajímavost :  Policajný zbor hodnotí eurovoľby ako bezproblémové. V pohotovosti bolo asi 5-tisíc policajtov

Takže zatímco spotová ETF na Bitcoin vesele rostla, tak bitcoinové futures na regulované Chicago Mercantile Exchange (CME) zažívala rekordní počty otevřených krátkých pozic. Podle společnosti QuickStrike k minulému týdnu drželi hedgeové fondy a poradci pro obchodování s komoditami (podle CFTC) v bitcoinu rekordní čistě krátké pozice na 18 175 kontraktech.

Potvrzují to i další ukazatele

Teorii potvrzuje i grafické srovnání open interest na CME futures a kumulativní příliv do spotových ETF. Podle výzkumu BitMEX aktuálně výše zmíněnou techniku používají i velcí držitelé bitcoinových ETF jako například Millennium nebo Schonfeld. Klíčovým faktorem pro tuto situaci je fakt, že hlavní brokeři jsou pravděpodobně ochotní povolit použití bitcoinových ETF jako kolaterál.

Zajímavost :  V politike: Príjme vláda, resp. parlament po atentáte na premiéra legislatívne opatrenia? A ako pokračuje vyšetrovanie tohto útoku?

Co to pro nás znamená?

Velcí hráči si evidentně hrají s trhem. Důležité bude sledovat jejich chování a využít vlnu, kterou spustí během ukončení této aktivity. Jejich zisk je závislý na výši prémie. Ta se aktuálně pohybuje kolem 15 %. Až začne klesat a pro obchodníky přestane být technika zajímavá, tak lze očekávat prudší pohyb ceny bitcoinu. Doporučuji proto výši této prémie sledovat a nebýt tak na trhu ten poslední, co zhasne.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Predikce ceny bitcoinu: BTC je na cestě k historickému maximu, začaly opět nakupovat velryby?

Doporučujeme ke čtení také :