Proč mohou držitelé bitcoinů v klidu ignorovat americké prezidentské volby?

Držitelům Bitcoinu nemusí na výsledku prezidentských voleb v USA, které se konají již příští měsíc, nijak extra moc záležet. Ekonomický stimul v řádu bilionů dolarů je vysoce pravděpodobný bez ohledu na to, kdo vlastně volby vyhraje. To posiluje přitažlivost největší kryptoměny, která může skvěle posloužit jako zajištění proti inflaci.

Pokud Trump v listopadu zvítězí, bude pravděpodobně i nadále podporovat stimulační výdaje a měnovou politiku Federálního rezervního systému ke snižování úrokových sazeb, kdykoli se objeví známky slabosti. Mohl by také prosadit další kolo snižování daní.

To se to utrácí, když Fed natiskne nové peníze…

Trumpův demokratický vyzyvatel, bývalý viceprezident Joe Biden, se podělil o svou vizi pomoci v souhrnné výši 5.4 bilionu dolarů. Ta podle Wall Street Journal zahrnuje vyšší státní výdaje na vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, placenou dovolenou a opravu rozpadající se infrastruktury. Biden se dále zavázal ve své kampani odpustit podstatné části Američanů federální studentský dluh v celkové výši 1,5 bilionu dolarů.

Takové výdaje by ještě více navýšily rozpočtový deficit vlády USA pro fiskální rok 2020. Ten se aktuálně ztrojnásobil na 3,1 bilionu dolarů. A ekonomové varují, že Fed bude (s největší pravděpodobností) tisknout v dalších letech peníze, aby tímto způsobem pomohl zafinancovat rozpočtovou „díru“. Chris Wallis, hlavní investiční ředitel Vaughan Nelson Investment Management, v rozhovoru pro Zoom řekl:

„VZHLEDEM K TOMU, ŽE HOSPODÁŘSTVÍ MÁ SVAZANÉ RUCE PODOBNĚ JAKO JSOU SVÁZANÉ RUCE POLITIKŮ, JE MANÉVROVACÍ PROSTOR, KTERÝ BUDE MÍT KAŽDÁ STRANA U MOCI, OMEZENÝ […]“

Biden nebo Trump – Kdo by byl lepším prezidentem?

Analytici z Wall Street v posledních týdnech živě diskutovali, jestli by pro akciový trh bylo lepší vítězství Trumpa nebo Bidena. Těžká otázka. My ovšem můžeme celkem jednoznačně říct, co je dobré pro bitcoiny. Většina analytiků tvrdí, že letošní nově vytištěné peníze pomohly zvýšit cenu největší kryptoměny. Bitcoin meziročně vzrostl o 63 procent, což je oproti 9,4 % indexu Standard & Poor’s 500 propastný rozdíl.

Zajímavost :  Grayscale se pouští do kryptoměnové těžby – podaří se snížit dominanci Číny?

Mike Wilson, hlavní americký akciový stratég společnosti Morgan Stanley, se nechal slyšet:

„BEZ OHLEDU NA TO, KDO VOLBY VYHRAJE, DO PRVNÍHO ČTVRTLETÍ TADY BUDEME MÍT DALŠÍ STIMUL, KTERÝ JE PRAVDĚPODOBNĚ STÁLE ZAPOTŘEBÍ, ABY POKRAČOVALO OŽIVENÍ EKONOMIKY“

Situaci dobře dokresluje i poznámka Matiho Greenspana, jehož firma se zabývá výzkumem devizových a digitálních měn:

„Skoro se zdá, že trh vůbec nezajímá, kdo vyhraje […] Všechno, na čem investorům záleží, je stimul, který jsou ochotny poskytnout obě strany.“

Zdroj Zde