Prodej hybridů za deset měsíců stoupl o 97 procent na 18.641 aut

Praha – Prodej nových vozů s hybridním pohonem od ledna do konce října vzrostl o 97 procent na 18.641 aut. Z toho plug-in hybridy rostly o 140 procent na 3213 vozů. Odbyt elektromobilů se zvýšil o sedm procent na 2021 aut. Vozy s elektrickým pohonem, tedy hybridy a elektromobily se na celkových prodejích podílely téměř 12 procenty. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Nejprodávanější značkou hybridních aut je Toyota se 4796 vozy, následuje Ford, který prodal 2457 hybridních aut a třetí je Suzuki s 1999 vozy. Na dalších místech jsou škoda Auto a Volvo. Mezi plug-in hybridy si nejlépe vedly Škoda, Mercedes Benz a Seat.

Zajímavost :  Dobré ráno: Lukašenko na hranice s Poľskom zváža migrantov

Hybridní vozy jsou podle šéfa Toyoty ČR Martina Pelešky nejdynamičtěji rostoucím trhem. „U Toyoty již tvoří přes 50 procent prodejů osobních vozů. V říjnu jsme uzavřeli rekordních 2376 zákaznických smluv. Podle našich odhadů bude full hybridům a plug-in hybridům patřit i příští rok. Jejich podíl by se mohl dále zvýšit,“ řekl ČTK.

Nejvíce elektromobilů prodala Škoda s 650 registracemi, následuje Hyundai s 234 a Volkswagen, který prodal o pět elektromobilů méně. Na dalších místech jsou Tesla (200) a Mercedes (129). Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Enyaq, Hyundai Kona a Tesla Model 3.

„Nejméně registrací za posledních osm let bylo evidováno u CNG vozidel, meziročně jde o pokles o 40 procent. Od roku 2017 se počet těchto vozidel každoročně snižuje. Naopak doposud nejvyšší počet registrací byl evidován u LPG vozidel, zejména díky značce Dacia. Podíl plynových vozidel tak na všech registracích činil zhruba 1,4 procenta,“ uvedl ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Zajímavost :  Vývoz zboží z České republiky do zahraničí bude zřejmě rekordní

Prodej nových osobních aut za deset měsíců rostl meziročně o téměř šest procent na 174.494 vozů. V samotném říjnu se ale trh propadl o čtvrtinu.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  ČT: Audit v OKD ukázal podezřelé smlouvy za stovky milionů